Petrolul – Pandurii Tg.Jiu 4-0 (1-0). Oaspetii au inregistrat prima infrangere din acest sezon

Petrolul Ploiesti a a invins cu scorul de 4-0, pe Pandurii Targu Jiu, actualul lider al Ligii 1, intr-o partida desfasurata pe stadionul Ilie Oana, in cadrul etapei a VIII-a a Ligii 1.Dupa un prim sfert de ora echilibrat, elevii lui Mircea Rednic au pus stapinire pe joc, si, dupa eliminarea lui Voiculet din minutul 34, a deschis scorul prin Hamza, atacantul gazdelor punctand in minutul 40 cu o lovitura de cap, portarul Pandurilor scapand mingea in proprie poarta.La prima faza de poarta din a doua repriza, Petrolul si-a marit diferenta. Cristescu a reluat in plasa o centrare venita de la Guilherme.In minutul 50 s-a facut 3-0, un alt jucator strain al gazdelor, Bokila executandu-l pe Lazar cu un sut din interiorul careului.Acelasi Bokila avea sa inchida tabela la 4-0 in minutul 74, congolezul inscriind dupa o serviciu al aceluiasi Guilherme.Au evoluat urmatorii jucatori:Petrolul Ploiesti: Bornescu – Achim, Galamaz, Alves, Guilherme – Boudjemaa (Grozav ’60), Marinescu – Oprita, Cristescu, Hamza (Mustivar ’46), Bokila (Adr. Cristea ’76). Antrenor: Mircea RednicPandurii Targu Jiu: Lazar – Ungurusan (Rusu ’67), Viera, Mamele, Alexandru Vlad – Nistor, Voiculet, Maxim (Karim ’67) – Radut (Lemnaru ’72), Cristea, Ibeh. Antrenor: Petre Grigoras