Petrolul – Steaua LIVE TEXT scor 1-2. Steaua s-a impus in fata echipei condusa de Rednic

Petrolul – Steaua se joaca duminica seara, pe stadionul Ilie Oana. Mircea Rednic nu prea a avut succes in duelurile cu Steaua, insa partida din aceasta seara are o incarcatura puternica, desi Steaua este obisnuita sa joace sub presiune. Petrolul este o echipa care risca destul de mult, in primele 10 minute reusind sa-si creeze deja doua ocazii. In etapa urmatoare, Petrolul va juca cu Viitorul Constanta, iar Steaua va juca acasa cu CFR Cluj.Steaua se impune la Ploiesti cu 2-1. Trei puncte mari obtinute de gruparea ros-albastra. Steaua ramane pe primul loc. Dupa un inceput putin haotic, dupa minutul 20 Steaua a controlat in mare acest meci. Au marcat in prima repriza Bokila (38), a egalat Nikolic in minutul 45, iar Latovlevici a adus victoria pentru ros-albastri in minutul 65.Mircea Rednic mizeaza si in repriza a doua pentru un jucator ofensiv. Petrolul sta mai bine in teren, are mai mult suflu si da senzatia ca joaca cu sufletul si cu inima, in timp ce Steaua respecta planul facut de Reghe.Se arata trei minute de prelungiri de la margine.Min. 65: Gol Steaua. Scor 1-2 pentru stelisti. Latovlevici marcheaza cu capul, dupa centrarea lui Bourceanu. Iata, Steaua preia conducerea pe tabela de marcaj. Petrolul este in pericol sa sufere primul esec pe teren propriu in acest sezon.Va intra Adrian Cristea, in locul lui Hamza. Cartonas galben pentru Rusescu, dupa ce s-a ciocnit volent cu Bornescu.A INCEPUT REPRIZA A DOUAMin 45: GOOOL STEAUA! Nikolic marcheaza. Stadionul Ilie Oana este redus la tacere. Foarte frumoasa actiunea Stelei, dupa cateva pase reusite. Tanase a pasat foarte bine. Ne asteapta cu siguranta mult mai mult fotbal dupa pauza.Min. 38: GOOOL Bokila. Jucatorul Petrolului marcheaza pe o faza la care jucatorii Stelei au fost pur si simplu spectatori. Bokila si-a pregatit nestingherit golul si a respins mingea in plasa. Un gol care i-a aprins si mai tare pe fanii Petrolului, care in aceste momente creaza momente de vis pe stadion.Min. 34: Cartonas galben pentru Galamaz.Min. 31: Galamaz este faultat de Nicolic. Lovitura libera pentru Petrolul. Acest joc riscant al Petrolului ar putea fi pierdut de Rednic, deoarece Petrolul cu greu mai reuseste sa ajunga la poarta Stelei. Fundasii Petrolului sunt expusi destul de mult.Ocazie mare pentru Petrolul chiar in primele minute, este prima ocazie a meciului. Executie a lui Hamza, Tatarusanu era insa pe minge. Probabil si-a tras mainile in ultimul moment portarul Stelei. Putin mai tarziu, Steaua incearca sa scoata o lovitura libera prin Raul Rusescu insa nu reuseste.Echipe de start: PETROLUL 4-4-2: Mircea Bornescu – Achim, Galamaz, Geraldo, Guilherme – Opri 355;a, Marinescu, Boudjemaa, Marian Cristescu – Hamza Younes, BokilaRezerve: Hamutovski, Manassem Yamissi, Mendy, Hoban, Adrian Cristea, Gicu Grozav, Vl 259;du 355; MorarSTEAUA 4-2-3-1: T 259;t 259;ru 351;anu – Georgievski, Chiriche 351;, Szukala, Latovlevici – Pintilii, Bourceanu – Chipciu, Rusescu, T 259;nase – NikolicRezerve: Stanca, Filip, Mihai Costea, Prepeli 355; 259;, Martinovic, Adi Popa, Adi Rocha