Petrolul – Vointa Sibiu 4-1, etapa 10 – Liga 1

Petrolul Ploiesti a obtinut prima sa victorie pe noul sau stadion in fata celor de la Vointa Sibiu, scor 4-1, intr-o disputa in care oaspetii au jucat inca din minutul 48 cu doi oameni mai putin in teren, Bunea si Miron fiind eliminati.Petrolul a dominat partida chiar si in egalitate numerica pe teren, reusind de altfel sa deschida destul de repede scorul. In minutul 8, Stojmirovici puncteaza dupa o centrare venita de la Borza. A fost scorul pauzei, cel de-al doilea gol petrolist venind in minutul 51, atunci cand Oprita a inscris in urma unei lovituri de pedeapsa.Sapte minute mai tarziu, Opriza a realizat dubla, atacantul gazdelor fructificand o centrare perfecta venita de la Florentin Dumitru.In minutul 60 si oaspetii beneficiaza de o lovitura de la 11 metri in urma unei iregularitati comise in propriul careu de Melinte, Iulian Popa inscriind fara emotii.Scorul final al intalnirii a fost inscris in minutele de prelungire tot din lovitura de pedeapsa. Oprita a executat cu precizie, reusind in acest fel tripla pentru Petrolul.Au evoluat urmatorii jucatori:Petrolul Ploiesti: Zimmerman – Tudor, Sipovici, Melinte, P. Stoica – Enescu, Fl. Dumitru –