Piturca multumit de joc dar nu si de rezultat

Selectionerul Romaniei, Victor Piturca, a declarat, sambata, ca egalul inregistrat contra reprezentativei Frantei, scor 2-2, reprezinta un rezultat bun, dar regreta ca tricolorii nu au obtinut cele trei puncte, deoarece au avut jocul la mana lor . Castigul ramane punctul care poate sa fie foarte important in viitor, dar sunt mahnit pentru ca am avut jocul la dispozitia noastra. Am fost aproape de un rezultat care ne propulsa in fruntea clasamentului grupei. Rezultatul a fost totalmente la mana noastra, am avut doua goluri, dar am tratat multe momente din defensiva cu usurinta. Am facut prea repede pasul inapoi, nu am tinut mingea in posesie. La 2-0 trebuia sa incercam sa jucam, dar am avut in fata o echipa extraordinara , a spus Piturca.Selectionerul a apreciat ca urmatoarele doua meciuri din cadrul preliminariilor, cu Serbia si Austria, vor avea un caracter decisiv in perspectiva conturarii clasamentului Grupei a 7-a de calificare la CM 2010.Piturca a analizat momentele bune de joc, dar si cauzele care au facut ca Franta sa egaleze dupa ce fusese condusa cu 2-0 din minutul 17: Am pregatit special jocul, astfel incat in primele 15-20 de minute sa jucam foarte ofensiv, sa marcam foarte repede, dar am avut si sansa la al doilea gol, cand am marcat din faza fixa. Echipa Frantei a primit ultimele 4 goluri din faze fixe si am exersat la antrenamente acest lucru. La un moment dat s-a rupt mijlocul, marcajul era simplu, iar Muresan, care era pentru prima data titular in echipa, nu a acoperit bine acele spatii. Trebuie sa pregatim anul care vine, aceasta perioada nu ne-a prins bine ca si forma fizica optima, ceea ce ne-a costat asta, asa cum am prevazut .Selectionerul a explicat decizia inlocuirii lui Adrian Mutu cu Florin Costea in minutul 75: Mutu a facut un salt din punct de vedere fizic, dar la echipa nationala trebuie sa faca si faza defensiva. Am fost multumit de absolut toti jucatorii, doar am vazut ce echipa am intalnit astazi, cu fotbalisti foarte buni .Victor Piturca a apreciat prestatia nationalei Romaniei din prima repriza si a fost de parere ca asa trebuie jucat in continuare . De asemenea selectionerul s-a aratat satisfacut de faptul ca am adus jucatori noi la lot .Printre remarcatii selectionerului s-a numarat si marcatorul primului gol, Florentin Petre: Petre a fost formidabil. Ori de cate ori a jucat la echipa nationala a facut-o foarte bine. Le-a dat o palma celor care l-au contestat, pentru ca era foarte afectat de ceea ce spuneau unii, cum ca nu ar mai trebui sa vina la nationala .Echipa nationala a Romaniei a remizat, sambata, la Constanta, scor 2-2, cu reprezentativa Frantei, intr-un meci din cadrul grupei a 7-a a preliminariilor CM 2010, dupa ce a avut un avantaj de doua goluri in minutul 17 al jocului.Clasament: 1. Serbia 6p (6-2), 2. Lituania 6p (5-3), 3. Austria 4p (4-4), 4. Franta 4p (5-6), 5. Romania 4p (3-5), 6. Feroe 1p (1-4).La 15 octombrie se vor disputa partidele: Austria-Serbia si Lituania-Insulele Feroe. Urmatorul meci al Romaniei va avea loc la 28 martie 2009, impotriva Serbiei, pe teren propriu.