Poli Timisoara – Astra Ploiesti 2-2, Liga 1 – etapa 22

Surpriza in etapa a 24-a a Ligii I. Timisoara ramane neinvinsa in campionat, dar n-a fost in stare sa treaca de Astra lui Tibor Selymes.Socurile se tin in Liga I, iar lupta pentru titlu devine din ce in ce mai acerba si pasionanta. FC Timisoara s-ar fi putut distanta astazi in fruntea clasamentului, insa abia a facut un pas timid spre primul loc, dupa un egal acasa, cu Astra.Victoria gazdelor de pe Bega parea floare la ureche, mai ales ca trupa lui Uhrin nu a cunoscut infrangerea in actuala editie de campionat. In plus, inaintea acestui joc prahovenii se aflau la jumatatea clasamentului, la 17 puncte in spatele Timisoarei. Si, cu toate acestea, Astra a produs surpriza pe Bega.Trupa lui Selymes a avut sansa in minutul 12, cand mingea trimisa de Zicu a intalnit bara, dupa care s-a pus pe jucat fotbal. In minutul 17 conducea deja cu 1-0, gratie golului marcat de fostul dinamovist Miranda. In minutul 63, Astra a majorat diferenta de pe tabela, in urma unui penalty transformat de N’Doye.Meciul a fost relansat tot dintr-un penalty, zece minute mai tarziu. Zicu a fost cel care a marcat pentru 1-2. Golul egalizator a venit in minutul 80, cand Zagrean a reluat in plasa centrarea lui Zicu.Scorul final, 2-2 o tine pe FC Timisoara in plasa Otelului, dat trupa lui Uhrin a ratat o buna oportunitate de a se detasa in fruntea clasamentului.