Polo: Echipa Romaniei s-a calificat la Jocurile Olimpice, dupa 16 ani

Nationala Romaniei de polo s-a calificat, pentru prima oara in ultimii 16 ani, la Jocurile Olimpice de la Londra, care vor debuta pe 29 iulie 2012. Echipa de polo a tarii noastre a obtinut calificarea dupa ce a castigat partida cu Brazilia din sferturile de finala ale turneului preolimpic, scor 19-8.Meciul desfasurat in Canada a fost dominat categoric de Romania, scorul pe reprize fiind 4-0, 5-2, 6-1, 4-5. Brazilienii au reusit primul gol abia in minutul 12.Marcatorii echipei Romaniei de polo au fost Negrean 4 goluri, R. Georgescu 4, C. Radu 3, Chioveanu 2, Iosep 2, Matei 1, Diaconu 1, Goanta 1, Busila 1.Romanii vor participa la Olimpiada pentru prima data dupa o pauza de 16 ani, dupa ce in 1996, Romania a ocupat locul 11.Sursa foto: Federatia Romana de Polo