Polo: Romania – Ungaria 8-13 la Campionatul Mondial de Natatie

Echipa nationala de polo a Romaniei a fost invinsa, joi, de campioana olimpica Ungaria, in meciul pentru locurile 5-8, scor 13-8 (3-1, 3-3, 4-2, 3-2), astfel ca va juca ultima partida de la CM din Italia pentru clasarea finala pe locurile 7-8.Meciul a fost deschis de Ungaria, care a marcat rapid pentru 2-0 si 3-1, prin Kiss, Negrean inscriind singurul gol al primei reprize pentru Romania.Capitanul Cosmin Radu a redus scorul in primul minut al reprizei secunde, 3-2, dar acelasi Kiss Gergely a marit avantajul pentru Ungaria, 4-2 (min. 14). Pana la pauza mare, Ungaria a reusit sa-si pastreze avantajul, 6-4.Partida a continuat destul de echilibrat in repriza a treia, insa Romania a cedat la scor pe final, 13-8, Ungaria ramand invincibila in istoria intalnirilor directe oficiale cu tricolorii.Golurile Romaniei au fost marcate de C. Radu, Negrean, Kadar, Iosep, Dina, Ghiban, R. Georgescu, Diaconu.Tot joi, Italia a invins China, in disputa pentru locul 11, cu 14-7, iar campioana europeana Muntenegru a trecut de Australia, cu 8-7, ocupand locul 9 la editia din acest an a Campionatelor Mondiale de la Roma.In cursul zilei mai sunt programate meciurile Canada – Germania (locurile 5-8), dar si semifinalele intre Serbia – Croatia si Spania – SUA.Echipa Romaniei si-a indeplinit obiectivul inca de duminica, atunci cand a obtinut calificarea in primele opt formatii ale lumii, dupa victoria cu 7-5 in fata Australiei.In ultimul meci de la Campionatul Mondial din Italia, nationala Romaniei va intalni echipa invinsa din partida Canada – Germania, pentru clasarea finala pe locurile 7-8, meciul fiind programat sambata (ora 10.00).Cititi stirea completa in paginile siteului Sport.ro