ROMANIA – OLANDA, dupa batalia de la Istanbul. Victorie, baieti!

TURCIA – ROMANIA, scor 0-1 in preliminariile CM 2014. Romania s-a jucat vineri seara, de la ora 20.30, pe stadionul Sukru Saracoglu din Istanbul, fiind transmis in direct de TVR 1 si in Live Text de Mondo News. Unicul gol a fost marcat de Grozavu in minutul 45.Romania – Olanda se joaca marti seara, de la ora 21.00, in grupa D a preliminariilor CM 2014. Va fi un meci greu, in lupta pentru locul 2, favorita fiind deocamdata Olanda.Romania a castigat la Istanbul pe stadionul Sukru Saracoglu, pe gol inscris de Grozav in minutul 45, dupa o mare greseala a portarului Valkan. La meciul TURCIA – ROMANIA, 50.000 de suporteri s-au aflat in tribunele stadionului Sukru Saracoglu din Istanbul. TURCIA – ROMANIA LIVE TEXT Mircea Lucescu a declarat la GSP ca Romania ar trebui sa atace primul loc in grupa si sa nu se gandeasca la locul 2.Adi Mutu suteaza, insa trece peste poarta. VICTORIE PENTRU ROMANIA!!!!!Final dramatic, incarcat de emotie, atat pentru Romania, cat si pentru Turcia. TURCIA – ROMANIA – Se spune ca Abdullah Avci va fi demis daca pierde meciul din aceasta seara. Se arata 5 minute de prelungire.Min. 90: Asteptam cu emotie sa vedem cate minute de prekungire vom avea in aceasta partida. Romania conduce Turciqa cu 1-0.Min. 86: Portarul turcilor nu are solutii pentru a dezvolta un contraatac. Mai sunt 4 minute pana la final.TURCIA – ROMANIA Min. 85: Corner pentru Turcia. Selectionerul Romaniei, Victor Piturca, se uita la ceas. TURCIA – ROMANIA Min. 82: Intra Adi Mutu. TURCIA – ROMANIA Min. 80: Alex Chipciu intra in locul lui Ciprian Marica. Lovitura libera pentru Romania. TURCIA – ROMANIA Min. 78: Tamas este accidentat si primeste ingrijiri medicale.TURCIA – ROMANIA Min. 74: Minge pentru Torja, care suteaza insa mingea se duce departe de poarta. TURCIA – ROMANIA Min. 72: Bogdan Stancu are nevoie de ingrijiri medicale. TURCIA – ROMANIA Min. 68 – Pe teren intra Emre ColakTURCIA – ROMANIA Min. 64: Cocis suteaza mult peste poarta, desi putea fi gol fara probleme!TURCIA – ROMANIA Min. 59: Romania contraataca, Torje suteaza puternic, insa Volkan prinde fara probleme.TURCIA – ROMANIA Min. 56: Chiriches face fault la Emre. Lovitura libera pentru turci. TURCIA – ROMANIA Min. 50: Grozav este inlocuit cu Cocis. TURCIA – ROMANIA Min. 49: Cartonas galben pentru Goian, care faulteaza la mijlocul terenului.TURCIA – ROMANIA Min. 46: Meciul Turcia – Romania este intrerupt, dupa ce Bourceanu a fost lovit in cap de un jucator turc. A inceput repriza a doua. Grozav are nevoie de ingrijiri medicale. PAUZA LA MECIUL TURCIA – ROMANIA, scor 0-1. Min 45: GOOOOL ROMANIA!!!! Grozavu marcheaza din pasa lui Pintilii. S-a asternut linistea pe stadionul Sukru Saracoglu. Se arata 3 minute de prelungire. Min. 37: Romania risca foarte putin. Tamas suteaza foarte bine, insa mingea este prinsa de portarul turc.In minutul 30, TURCIA si ROMANIA se afla la egalitate scor 0-0. Min. 25: Balonul se afla de minute bune in posesia turcilor. Stadionul de la Istanbul poarta numele lui Sukru Saracoglu, un fost premier in anii 40 si fost presedinte al lui Fenerbahce, una dintre echipele care a investit in acest stadion. La meciul din aceasta seara, Gabi Tamas se afla in postura de om de banda dreapta.Min. 20. Turcia cere cartonas rosu, pe motiv ca Tamas ca a lovit un adversar. Este lovitura libera pentru Turcia.Min 7: Primul corner al partidei Turcia – Romania. Trebuie sa fim foarte atenti ca sa nu primim gol. Tatarusanu salveaza la prima ocazie a turcilor.A inceput Turcia – Romania. Arunca turcii de la margine. Ai nostri fac presing. Ora 20.20: Tot astazi se joaca urmatoarele meciuri in GRUPA D:Turcia – Romania Ora: 20.30, TVR 1Olanda – Andorra Ora: 21.30, Digi Sport 2Estonia – Ungaria Ora: 21.30, netelevizatEchipele probabile de start TURCIA – ROMANIA:TURCIA: Volkan – Gokhan, Omer, Semih, Hasan Ali – Mehmet Topal, Emre – Altintop, Arda, Serkan – Umut BulutAntrenor: Abdullah AvciROMANIA: Tatarusanu – Tamas, Goian, Chiriches, Rat – Bourceanu, Pintilii – Torje, B. Stancu, Grozav – MaricaAntrenor: Victor PiturcaMeciul TURCIA – ROMANIA se joaca in Grupa D a preliminariilor Campionatului Mondial de Fotbal 2014. Englezul Howard Webb va arbitra partida Turcia – Romania. El va fi ajutat de de asistentii Michael Mullarkey si Darren Cann, precum si de arbitrul de rezerva Andre Marriner. Campioana Turciei a fost invinsa astazi, intr-un meci amical, de echipa Petrolul, cu scorul de 2-0. Va reusi echipa Romaniei sa castige urmand exemplul echipei Petrolul? TURCIA-ROMANIA. Inainte de meciul de vineri seara, clasamentul Grupei D arata in felul urmator: 1. Romania 6 puncte (6-0); 2. Olanda 6 (6-1); 3. Ungaria 3 (6-4); 4. Turcia 3 (3-2); 5. Estonia 0 (0-5); 6 Andorra 0 (0-9).TURCIA-ROMANIA, un meci greuRomania are o misiune infernala impotriva turcilor antrenati de Abdullah Avci, care au in lot staruri precum Nuri Sahin, Emre Belezoglu, Arda Turan sau Hamit Altintop. Ultima intalnire directa dintre Romania si Turcia a avut loc in 2010, intr-un amical disputat la Istanbul (2-0 pentru Turcia).Romania, start bun in preliminariile CM 2014Romania a avut un start bun in grupa, obtinand punctaj maxim dupa primele meciuri: 2-0 cu Estonia si 4-0 cu Andorra. TURCIA si ROMANIA s-au intalnit de 23 de ori de-a lungul timpului, 12 meciuri fiind castigate de Romania, 4 s-au terminat la egalitate si 7 de Turcia.Piturca: Turcia este mai buna decat RomaniaAntrenorul nationalei, Victor Piturca, a recunoscut inainte de meci ca Turcia este mai buna decat Romania, insa a adaugat ca daca pierdem, trebuie sa batem neaparat Olanda. Turcia este mai buna decat Romania in acest moment, dar asta nu inseamna prea mult in fotbal. Meciul se joaca si poate iesi orice rezultat , a declarat Piturca la conferinta de presa de dupa reunire.TURCIA-ROMANIA. Conform clasamentului FIFA, Turcia este cu zece pozitii mai sus fata de Romania (locul 36 Turcia, locul 46 Romania). TURCIA-ROMANIA. Pe cine va miza PiturcaPiturca s-a gandit sa mizeze pe o echipa defensiva, previzibila inca de la anuntarea lotului, scrie redactia Sport a site-ului TVR. Partea buna este ca acum apararea are gabarit Tatarusanu, Goian, Chiriches si Tamas fiind toti trecuti de 1,80 metri, in vreme ce Razvan Rat are si el 1,79 metri. De la mijloc in sus, Romania nu mai arata la fel, ci dimpotriva, are jucatori de talie mica si medie, dar foarte buni alergatori. Nu chiar de 12 kilometri pe meci, cum ar vrea selectionerul, dar pe aproape.Victor Piturca a declarat intr-o conferinta de presa, ca desi favoriti sunt turcii, are incredere in jucatorii tricolori. Ne-am definitivat pregatirile pentru meciul de maine (vineri – n.r.). Este un meci extrem de important pentru noi. Si pentru TURCIA este o partida importanta. Sunt convins ca va castiga cel mai bun. Turcia este mai aproape de victorie, dar eu am incredere in echipa mea. Sunt convins ca vom obtine un rezultat foarte bun. Daca vom obtine un rezultat pozitiv vom mari diferenta de puncte fata de TURCIA, insa daca vom pierde totul va fi deschis in grupa. Daca vom pierde va trebui sa obtinem trei puncte in partida cu Olanda , a spus Piturca, la conferinta de presa sustinuta in TURCIA.Nationala ROMANIEI a efectuat, joi, antrenamentul oficial pe stadionul sukru Saracoglu. Sursa foto: TVR