Rafa Nadal a castigat Roland Garros pentru a saptea oara

Tenismenul Rafael Nadal este regele de necontestat al zgurei. Ibericul nu pierde nicio ocazie pentru a-si demonstra suprematia pe acesta suprafata de joc, ultima ocazie fiind finala turneului de la Roland Garros.Nadal si-a adjudecat ultimul act al competitiei disputat impotriva liderului clasamentului mondial, Novak Djokovic, dupa o finala care s-a intins pana luni, pauza dintre cele doua zile fiind cauzata de inceperea ploii.Inceputul partidei a fost controlat cu autoritate de spaniol, dupa doua seturi, victoria sa parand a fi o chestiune de timp: 6-4, 6-3.La scorul de 2-0 la gameuri pentru Nadal in setul al treilea, Djokovic a reintrat in joc, reusind sa-si adjudece opt gameuri consecutive: 6-2 pentru sarb in setul 3, acesta fiind de asemenea in avantaj si in setul 4, scor 2-1, moment in care arbitrul a decis intreruperea partidei si reluarea acesteia urmatoarea zi.A fost momentul cheie al disputei, luni, partida nemaiavand niciun istoric. Nadal si-a impus jocul, reusind sa castige setul cu 7-5 si implicit marele titlu de la Roland Garros.A fost victoria cu numarul 19 repurtata de Nadal in fata lui Djokovic, din 23 de confruntari directe.