Rapid – Astra 3-2, etapa 12 – Liga 1

Rapid Bucuresti a urcat pe treapta a doua a clasamentului Ligii 1 dupa victoria obtinuta pe teren propriu, 3-2 impotriva echipei Astra Ploiesti.Gazdele au deschis foarte repede scorul pe tabela de marcaj, fundasul Rapidului, Ovidiu Burca inscriind cu o lovitura de cap dupa o lovitura de colt executata de Deac. Zece minute mai tarziu, Herea dubleaza avantajul giulestenilor, fructificand o lovitura de pedeapsa acordata in urma unui fault al lui Morais asupra lui Surdu.Apropierea pauzei le-a gasit tousi pe cele doua formatii la egalitate. In minutul 34 Mihalache inscrie pentru Astra dintr-o lovitura libera de la 20 de metri pentru ca sase minute mai tarziu, acelasi jucator sa puncteze dupa o actiune personala.In minutele de prelungire ale primei reprize, Rapidul a revenit in avantaj prin golul inscris de Surdu dupa o centrare a lui Pancu.Au evoluat urmatorii jucatori:Rapid Bucuresti: Straton – Rui Duarte, M. Antonio,