Rapid Bucuresti – CFR Cluj 2-0, Liga 1 – etapa a VII-a

Rapid a asteptat meciul cu CFR Cluj fara sa fi primit vreun gol pe teren propriu in acest campionat si a reusit sa-si mentina invincibilitatea in Giulesti si dupa acest joc.Rapid a invins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, campioana CFR Cluj, in derby-ul etapei a 7-a a Ligii I.Derby-ul etapei a 7-a a Ligii I a fost unul interesant, cu un joc placut si un ritm alert. Rapid a atacat mai mult si a ajuns in situatii periculoase, dar a suferit la finalizare. Raduta, titularizat surprinzator in locul lui Cassio, a jucat destul de bine, a aparut des in fata portii, dar nu a reusit sa finalizeze, asa ca a fost schimbat dupa doar 35 de minute de Sumudica, care nu i-a aruncat nici macar o privire la iesirea de pe teren.Din minutul 41, Rapid a avut un om in plus, Emmanuel Kone, de la CFR Cluj, primind cartonasul rosu pentru cumul de avertismente.Scenariul a continuat pe aceeasi linie si dupa pauza. Rapid cauta insistent golul, iar CFR s-a multumit cu un joc de asteptare a greselii adversarului. In cele din urma, dupa ce Rapid a trecut pe lânga gol prin Cassio si Bozovic (54), primul a reusit sa deschida scorul (58), marcând cu capul, din careul mic, dupa o centrare foarte buna a lui Spadacio.In minutul 63, centralul Augustus Constantin a mai aratat un cartonas rosu, tot unui jucator de la CFR Cluj. Bastos l-a atacat complet aiurea pe portarul rapidist Bornescu si a vazut si el al doilea galben in acest meci, astfel ca l-a urmat pe Emmanuel Kone la vestiare inainte de fluierul final.Dupa cea de-a doua eliminare din tabara campioanei, Rapid a scazut turatia motoarelor, astfel ca pe final CFR si-a permis chiar sa spere ca va da lovitura si va egala. Dar cei care au marcat au fost tot rapidistii, prin acelasi Cassio (90+1), care a inscris de la 6 metri, dupa o centrare in fata portii a lui Costin Lazar si o nesincronizare a defensivei adverse.Daca Rapid le-a oferit fanilor o mare bucurie prin victoria de vineri seara, CFR Cluj nu poate decât sa-i ingrijoreze, avand in vedere ca miercuri va debuta in Liga Campionilor, cu FC Basel, in grupa E.CASETA TEHNICARAPID – CFR CLUJ 2-0 (Cassio 58, 90+1)Rapid: Bornescu – Rui Duarte, Marcos Antonio, M. Constantin, Bozovic – Roman, C. Lazar, N. Grigore (S. Frunza 46), Cesinha (Grigorie 76) – Spadacio, Raduta (Cassio 35). Antrenor: Marius Sumudica.CFR Cluj: Stancioiu – Panin (Anselmo 79), Cadu, Piccolo, Edimar – E. Kone, Costa (Alcantara 75), G. Muresan, Bastos, Culio – Sforzini (Bud 83). Antrenor: Andrea Mandorlini.