Rapid Bucuresti – Steaua Bucuresti 5-1 (4-1)

Rapid a castigat derby-ul cu Steaua, din etapa a 28-a a Ligii I, cu un neverosimil 5-1. Soarta partidei a fost pecetluita in mare parte in prima repriza, cea mai rusinoasa din istoria recenta a ros-albastrilor , la finele careia tabela arata 4-1.Antrenorul Rapidului, Ioan Andone, a alcatuit o formula ofensiva, cu Grigorie, Spadacio si Cesinha in spatele varfului Ionita. De partea cealalta, tehnicianul Mihai Stoichita l-a titularizat pe Tudose in centrul apararii, langa Jelev, iar Emeghara a jucat fundas dreapta, in locul lui Golanski, lasat pe banca de rezerve.Meciul a fost unul nebun inca din start, Rapid deschizand scorul dupa 7 minute, prin Alexandru Ionita, care a marcat cu o lovitura de cap imparabila, dupa o centrare de manual a lui Bozovic, titularizat si el in mod surprinzator de Andone.Desi au inceput practic meciul de la 0-1, stelistii au fost tinuti in joc de golul marcat de Kapetanos dintr-un penalty dictat dupa ce tot el a fost busculat in careu de Marius Constantin (15).Meciul avea insa sa se transforme intr-un cosmar pentru ros-albastri . Ionita a reusit dubla (18) si a readus Rapidul in avantaj, iar Cesinha a marit ecartul (22) inscriind dupa ce a scapat singur cu Tatarusanu.Dupa ce Ionita a fost avertizat pentru simulare, la o cadere in careu (30), Marius Avram a aratat din nou punctul cu var, de aceasta data la poarta lui Tatarusanu, dupa un fault al lui Emeghara la Grigorie, iar Marius Constantin a inscris de la 11 metri pentru 4-1 (33).Complet debusolati, stelistii nu au reusit sa mai schimbe nimic pana la pauza si au intrat la vestiare cu un handicap de trei goluri, dupa o repriza rusinoasa, dupa care le-a fost imposibil sa mai revina.In repriza secunda, Rapidul nu a mai fortat. Elevii lui Andone, insotiti de numeroase ole -uri din tribuna, au asteptat greselile Stelei, dar nu au reusit sa mai puncteze, in timp ce ros-albastrii au atacat haotic si fara orizont, putine dintre actiunile lor reusind sa-i dea emotii lui Bornescu.Pana la final, Rapid a mai lovit o data, prin Helder (71), care a inscris in poarta goala, dupa ce un coechipier al sau a trimis balonul in bara.CASETA TEHNICARAPID BUCURESTI – STEAUA BUCURESTI 5-1 (Ionita 7, 18, Cesinha 22, M. Constantin 33 – penalty, Helder 71 / Kapetanos 15 – penalty)Rapid: Bornescu – Sapunaru, M. Constantin, Adr. Iordache, Bozovic – Matic, C. Lazar – Grigorie (Helder 71), Spadacio (Herea 80), Cesinha – Ionita (Gauracs 77). Antrenor: Ioan Andone.Steaua: Tatarusanu – Emeghara (Golanski 88), Tudose, Jelev, P. Marin – Nicolita, Ov. Petre, Toja (Arman Karamian 60), Cr. Tanase – Kapetanos (Surdu 81), B. Stancu. Antrenor: Mihai Stoichita.Citeste stirea completa in paginile site-ului Realitatea.tv