Rapid – Steaua, 1-1. Au marcat Tanase si Grigore

Rapid – Steaua s-a incheiat cu scorul de 1-1, in urma unei partide echilibrate jucate duminica in etapa a 28-a din Liga I. Au marcat Cristi Tanase in minutul 29 si Grigore, care a adus egalarea pentru Rapid in minutul 32. Au fost putine ocazii de gol, probabil si pentru ca Steaua si Rapid au aparari foarte bune. Un rezultat care nemultumeste ambele formatii. Este un 1-1 care ii convine CFR-ului, lui Dinamo si probabil si Vaslui-ului. Dinamo – CFR Cluj este derby-ul etapei urmatoare. Pentru Rapid urmeaza meciul cu Astra. Va conta foarte mult prospetimea echipelor.Rapid – Steaua scor 1-1 (Tanase min. 29, Grigore min. 32)Rapidul preseaza in ultimele minute ale intalnirii.Min. 87: Tatarusanu a luat galben, dupa ce a intarziat reluarea jocului.Min. 86: Iese Tanase (accidentat), intra Parvulescu, care are sansa de a juca ca mijlocas stanga, postul sau favorit.Min. 85: Corner pentru rapid. Bate Mihai Roman. A fost un hent al lui Bicfalvi. Min. 81: Iese Deac, intra Daniel PancuMin. 81: Latovlevici ia cartonas galben si este suspendat pentru partida urmatoare cu Petrolul.Min. 76: Cartonas galben pentru Geraldo pentru proteste.Min. 71: Schimbare si la Rapid. Iese Grigore, intra M. Roman, care va juca in atac.Min. 71: Iese Chipciu, intra Raul Rusescu.Razvan Lucescu se agita foarte mult la marginea terenului. Steaua a avut o partitura defensiva in primul sfert de ora al celei de-a doua reprize.Min. 60: Schimbare la Steaua. Iese M. Costea, intra T. Balan.Min. 59: Surdu trece pe langa gol. A sutat din 6 metri in Tatarusanu.A inceput a doua repriza.PAUZARapidistii sunt mai linistiti dupa golul egalizator dat de Nicolae Grigore.Este unul dintre cele mai slabe meciuri pe care Bourceanu le-a facut in tricoul Stelei.Min. 32: Gol Rapid! Grigore marcheaza si aduce egalarea, dupa un sut excelent de la marginea careului, caruia Tatarusanu nu a reusit sa-i faca fata.Min 29: Gol marcat de Cristi Tanase. Centreaza Tatu, Marcos Antonio a respins gresit cu capul, mingea ajungand la Tanase care a inscris dupa o scurta preluare.In primele 10 minute nu au fost faze periculoase la cele doua porti, insa Steaua a avut ceva mai multa posesie.Min. 6: Cartonas galben pentru BicfalviA inceput meciul. Steaua a avut lovitura de start.Echipe de start:RAPID: D. Coman – Rui Duarte, Marcos Antonio, Burca, Bozovic – N. Grigore, Alexa, Grigorie – Deac, Herea, Surdu. Antrenor: Razvan Lucescu.STEAUA: Tatarusanu – Geraldo, Iliev, Chiriches, Latovlevici – Chipciu, Bourceanu, Bicfalvi, Tanase – Tatu, M. Costea. Antrenor: Mihai Stoichita.Arbitri: Miroslav Zelinka – Patrick Filipek, Kristof Mencl (to 355;i din Cehia).___________Partida Rapid – Steaua va fi condusa de Miroslav Zelinka, in varsta de 31 de ani. Potrivit presei sportive, Zelinka a promovat pe lista FIFA anul trecut si are la activ in afara tarii doar partide de Under 21 sau Under 19.Rapid – Steaua, pazit bine de jandarmiPeste 400 de jandarmi din cadrul Jandarmeriei Capitalei vor asigura masurile de ordine publica la meciul de fotbal dintre echipele Rapid si Steaua din cadrul Ligii I, editia 2011 – 2012, care va avea loc duminica, 29 aprilie a.c., pe stadionul „Valentin Stanescu”din capitala, incepand cu ora 21.30. Rivalitatea dintre Rapid si Steaua atinge cote maxime in aceasta seara, oficialii celor doua echipe intrecandu-se in declaratii care mai de care elaborate. Rapid pare principala favorita la titlu, asta datorita programului si avantajului generat de meciurile directe. Daca isi va asigura cele trei puncte, atunci sansele pentru titlu se vor creste considerabil pentru giulesteni. E un meci special. E o mare rivalitate intre Rapid si Steaua. Sunt trei puncte foarte importante puse in joc, daca le vom castiga vom avea un moral foarte bun pentru etapele urmatoare. E un derby de traditie, e normal sa fie o mare presiune. E suficienta o victorie cu 1-0, am luat trei puncte vitale pentru viitor. Daca vom castiga cu Steaua, ne vom gandi si la titlu , a spus Dan Alexa intr-o conferinta de presa, potrivit Prosport.Masuri de ordine publica la Rapid-SteauaPeste 400 de jandarmi din cadrul Jandarmeriei Capitalei vor asigura masurile de ordine publica la meciul de fotbal Rapid – Steaua, care se va juca pe 29 aprilie pe stadionul „Valentin Stanescu”din capitala, incepand cu ora 21.30. Meciul a fost catalogat ca fiind unul cu grad ridicat de risc. Participantii la aceasta manifestare sportiva trebuie sa respecte masurile stabilite de organizatori si fortele de ordine pe traseele catre locul de desfasurare al meciului, in apropierea si in incinta arenei sportive.Recomandam spectatorilor sa vina la stadion incepand cu ora deschiderii portilor de acces, pentru a se evita disconfortul creat de aglomeratia ce s-ar putea produce la intrarea in arena sportiva.Jandarmeria Capitalei recomanda suporterilor sa nu se implice in incidente care ar putea duce la tulburarea ordinii si linistii publice, delimitandu-se de orice forma de violenta verbala sau fizica ce ar putea conduce la manifestari violente.