Rapid – U Cluj scor 1-1. Cronica din Giulesti

Meciul Rapid – Universitatea Cluj s-a terminat cu scorul de 1-1. A fost o partida incrancenata, cu multa ambitie si emotie la debut de campionat. Desi nu au reusit sa inscrie, giulestenii au facut un meci bun, apreciat si de antrenorul Razvan Lucescu.Rapidul are un lot foarte bine organizat si structurat si asta s-a vazut pe teren, insa nu a reusit sa obtina cele 3 puncte. Pancu s-a accidentat destul de grav in prima repriza si a fost schimbat cu Ionita. A fost o prima repriza echilibrata, jucatorii Rapidului reusind sa deschida scorul prin Alexa abia in minutul 68. Cei de la U. Cluj nu s-au lasat mai prejos si egalarea a venit in minutul 82, prin golul lui Grozav.Cei de la U Cluj au marturisit, dupa meci, ca este dificil sa joci in Giulesti, iar antrenorul rapidistilor a declarat, la randul sau, ca a ramas cu amaraciunea mare ca dupa multe ocazii si multe ratari, jucatorii n-au avut sangele necesar sa inchida jocul. A fost un meci bun, desi l-am pierdut. Amaraciunea e ca dupa un astfel de meci foarte bun nu reusim sa obtinem cele trei puncte. Multe ocazii, multe ratari, toata lumea a alergat insa n-am avut sangele necesar sa inchidem jocul. Le-am spus jucatorilor ca suntem fraieri ca dupa un astfel de joc trebuie sa acceptam un astfel de rezultat de egalitate. Da, este un rezultat de egalitate care-i ajuta mai mult pe rivali. Am depasit doua etape foarte grele, teoretic meciurile care vin trebuie sa le transam. Trebuie sa ne culegem roadele. Pe teren vor fi meciuri de lupta , a declarat razvan Lucescu dupa meci.Sursa foto: Alex Nicodim/GSP.TV