Rapid paraseste Cupa UEFA dupa un meci mediocru cu Wolfsburg

Inca o imensa dezamagire pentru publicul giulestean. Rapidistii nu au reusit sa-si revina dupa infrangerea de la Wolfsburg (1-0) si au terminat cu scorul de 1-1 pe teren propriu, joi seara, in mansa a doua a Turului 1 al Cupei UEFA, fiind eliminati din competitie.Din pacate gazdele nu treceau prin cea mai favorabila forma sportiva. Desele esecuri inregistrate in campionat si atmosfera tensionata de la echipa nu erau tocmai atuurile feroviarilor pentru a intoarce rezultatul inregistrat in mansa tur.Meciul trece peste asteptata perioada de presiune asupra oaspetilor. Mai mult, primele ocazii importante apar la poarta titularizatului Andrade. In minutul 8, Wolfsburg beneficiaza de o lovitura libera dintr-o pozitie favotabila la numai 20 de metri de poarta.Gentner trage insa slab si mingea este respinsa de zid.Tot nemtii sunt cei care beneficiaza, un minut mai tarziu, si de prima lovitura de colt ramasa insa fara rezultat.Rapid se trezeste la viata si in minutul 14 initiaza o prima actiune periculoasa. Bozovic are o urcare perfecta pe partea stanga, centreaza pentru Boya, acesta lufteaza, mingea ajunge la Pitbull care suteaza slab pe langa poarta.Peste doua minute se asterne linistea pe stadionul din Giulesti. Marius Constantin greseste chiar la marginea propriului careu, Grafitte profita si suteaza fara sperante pentru Andrade.Rapidistii resimt socul si urmatoarele minute reusesc cu greu sa iasa din propria jumatate de teren. Misimovici trece in doua randuri pe langa majorarea scorului: mai intai la o lovitura libera de la 30 de metri respinsa cu greutate de portarul rapidist apoi la o faza individuala cand sutul sau rateaza cu putin tinta.Pitbull pare a fi singurul jucator rapidist care creeaza pericol la poarta oaspetilor. In minutul 27, atacantul giulestean patrunde pe partea dreapta, centreaza bine in careu pentru Boya, insa acesta, neinspirat, nici macar nu atinge balonul.Jocul curge in favoarea nemtilor, acestia limitandu-se la a un bun joc de pase si la a-i tine cat mai departe pe rapidisti poarta lui Benaglio.Boya nu este pe faza nici in minutul 42 atunci cand ar fi putut beneficia de o centrare venita din partea lui Bozovic. Wolfsburg a intrat la pauza cu avantaj minim si sansele giulestenilor de a se califica in grupele Cupei UEFA pareau doar teoretice.Si debutul reprizei secunde a continuat in aceeasi maniera. Andrade are o interventie providentiala la o faza in care Grafitte a scapat perpendicular pe poarta rapidistilor si publicul incepe sa-si manifeste din ce in ce mai sonor nemultumirile.Spadacio, inexistent pe intreaga perioada cat a evoluat, este schimbat de Paulo Sergio si jocul gazdelor prinde avant ofensiv.In minutul 69 apar chiar sperante de calificare, atunci cand capitanul gazdelor Maftei reuseste sa egaleze. Fault lui Pitbull la 30 de metri. Tot el executa perfect, mingea se duce in bara si revine in teren, de unde Maftei reia scurt in poarta goala.Rapid trece prin cea mai buna perioada de joc a sa din acest meci. In minutul 76 Pitbull obtine o noua lovitura libera din apropierea locului in care a fost faultat la golul egalizator al Rapidului. De aceasta data se prefera centrarea, iar Fernandes este la cativa centimetri de a aduce Rapidul in avantaj. Lovitura sa de cap trece la doar o palma de bara din dreapta lui Benaglio.Si Andrade, dupa o combinatie cu acelasi Pitbull, isi incearca sansa cu un sut puternic pe spatiul portii lui Benaglio. Boya si Pitbull sunt ultimii care forteaza macar obtinerea unei victorii insa totul este in zadar.Rapid – Wolfsburg se incheie cu scorul de 1-1 si cu intreg stadionul in picioare, solicitand demisia antrenorului Jose Peseiro.Rapid: Andrade – Maftei (J. Cesar 73), M. Constantin (N. Grigore 46), Fernandes, Bozovic – J. Andrade, Paulista – Cl. Mejolaro, C. Lazar, Spadacio (J. Pinto 62) – Boya. Antrenor: Jose Peseiro.Wolfsburg: Benaglio – Riether, R. Costa, Barzagli, Scafer – Josue – Hasebe (Zaccardo 90), Misimovic (Madlung 87), Gentner (Dejagah 64) – Dzeko, Grafite. Antrenor: Felix Magath.Cartonase galbene: Fernandes 77, Cl. Mejolaro 80 / Riether 33, Schafer 85, Josue 87Arbitri: Paul Allaerts – Danny Huens, Tom Dens (toti din Belgia)