Rapidul la un nou semi-esec pe teren propriu

Rapid a remizat sambata pe teren propriu, scor 2-2 cu FC Vaslui, dupa ce a condus cu 2-0 la pauza si a fost egalata in penultimul minut de joc, si se afla la opt puncte de liderul Unirea Urziceni.RAPID – FC VASLUI 2-2 (Maftei 1, Spadacio 42 / Genchev 55, Burdujan 89)Rapid: Andrade – Maftei, Joao Paulo Andrade, R. Fernandes, Perja – C. Lazar, Adefemi – Julio Cesar, Spadacio, Cesinha (N. Grigore 67) – J.P. Pinto (Raduta 80). Antrenor: Jose Peseiro.FC Vaslui: Kuciak – Buhus, Markovic, Canu, Balace – Ljubinkovic, Genchev, N’Doye (P. Jovanovic 46), Gheorghiu (N. Jovanovic 73) – Temwanjera, Burdujan (Buhaescu 90). Antrenor: Viorel Moldovan.Cartonase galbene: Maftei 18 / N’Doye 18, Genchev 63Arbitri: Augustus Constantin – Eduard Dumitrescu, Ioan OnicasStadion: Giulesti – Valentin Stanescu; Spectatori: 1.500Cum s-au marcat golurile:1-0, minutul 1: Maftei a executat foarte bine o lovitura libera direct in vinclul portii aparate de Kuciak.2-0, minutul 41: Juliano Spadacio a sutat puternic pe centrul portii de la aproximativ 14 metri dupa o centrare pe jos venita de la Julio Cesar.2-1, minutul 55: Genchev a preluat o minge in careul giulestean dupa un corner si l-a invins pe Andrade cu un sut puternic chiar sub bara transversala.2-2, minutul 89: Fostul jucator al Rapidului, Lucian Burdujan, a adus egalarea cu un sut plasat in stanga lui Andrade.Suporterii giulesteni au scandat la inceputul meciului numele lui Viorel Moldovan, fost jucator si antrenor secund la Rapid. Actualul tehnician al Vasluiului le-a raspuns acestora, salutandu-i. De asemenea, fanii i-au strigat numele si secundului de la Vaslui, Cristian Dulca, si el fost jucator la Rapid.Patronul Rapidului, George Copos, a fost prezent la meci, si a luat loc langa finantatorul Vasluiului, Adrian Porumboiu. Copos a fost injurat de galerie dupa fiecare gol marcat de formatia lui Jose Peseiro.Suporterii Rapidului de la Tribuna a II-a au afisat un banner pe care scria Nico, hai acasa , prin care isi exprimau dorinta ca actualul atacant al lui Auxerre, Daniel Niculae, sa revina in Giulesti, acolo unde a jucat pana in 2006.La joc a asistat si mama antrenorului giulestenilor, Jose Peseiro. Aceasta a luat loc alaturi de sotia tehnicianului si s-a comportat ca un veritabil fan, aplaudand in picioare fiecare reusita a Rapidului.In prima repriza, medicul Rapidului, Marian Dumitru, a fost eliminat si trimis in tribune de arbitrul Augustus Constantin pentru proteste. Drept urmare, in restul partidei, cel care le-a acordat ingrijiri medicale jucatorilor giulesteni a fost medicul oaspetilor.Fotbalistul Rapidului, Cesinha, a fost schimbat in minutul 73 cu Nicolae Grigore dupa ce a acuzat mai multe dureri musculare. Pentru acest meci, Jose Peseiro nu i-a inclus in lot pe fotbalistii Vladimir Bozovic si Pierre Boya, pedepsiti pentru viata extrasportiva din ultimul timp.Dupa reusita din disputa cu FC Vaslui, brazilianul Juliano Spadacio a ajuns la cota 8 in acest sezon si a devenit noul golgheter al Ligii I dupa etapa a 16-a, fiind urmat de Florin Bratu si Gabriel Paraschiv, ambii cu cate 7 goluri, insa acestia sunt accidentati si nu vor mai evolua in acest an.Capitanul giulestenilor, Vasile Maftei, a devenit, prin golul marcat in acest meci, primul jucator roman din lotul Rapidului care a inscris in acest sezon al Ligii I. Pana acum, reusitele formatiei bucurestene au fost marcate de Juliano Spadacio (brazilian, 8), Cesinha (brazilian, 3), Ricardo Fernandes (portughez, 2), Julio Cesar (brazilian, 2), Joao Paulo Andrade (portughez, 1), Pierre Boya (camerunez, 1), Radomir Djalovic (muntenegrean, 1) si Pitbull (brazilian, 1).Tehnicianul vasluienilor, Viorel Moldovan, a bifat primul sau rezultat de egalitate de la instalarea in functie. Pana acum, cu Moldovan pe banca, FC Vaslui a inregistrat patru victorii din tot atatea posibile, doua in campionat si doua in Cupa Romaniei.Formatia giulesteana ramane in continuare fara infrangere cu arbitrul Augustus Constantin la centru. Pana acum, fiul presedintelui CCA arbitrase in 25 de partide in Liga I ale Rapidului, dintre care in 21 s-au impus giulestenii, iar alte patru s-au incheiat la egalitate. In schimb, cu el la centru, FC Vaslui nu a reusit sa castige niciodata, gruparea moldava fiind arbitrata de Constantin in sase meciuri, dintre care trei au fost infrangeri, iar alte trei remize.In urma acestei remize, Rapid ramane neinvinsa in Liga I in fata celor de la FC Vaslui. Pana la aceasta intalnire, cele doua grupari au mai evoluat in alte sase jocuri directe, dintre care in patru s-a impus Rapidul, iar alte doua se incheiasera la egalitate.Autorul golului doi al vasluienilor, Lucian Burdujan, a fost achizitionat in vara chiar de la Rapid Bucuresti, la schimb cu stefan Mardare. Fotbalistul de 24 de ani petrecuse 4 ani in Giulesti, acolo unde a ajuns in 2004 de la Ceahlaul. Aceasta a fost a cincea reusit a lui Burdujan din aceasta editie de campionat. Atacantul a marcat in toate meciurile de cand a venit Viorel Moldovan la echipa, de trei ori in campionat si de doua ori in Cupa Romaniei.Dupa acest rezultat, Rapid a urcat pe locul 7, cu 25 de puncte, la egalitate FC Timisoara, care are insa un joc mai putin disputat. FC Vaslui se afla pe locul 9, cu 24 de puncte.