Rednic multumit de victorie in perspectiva derbyului cu Steaua

Antrenorul lui Dinamo, Mircea Rednic, a declarat, sambata, dupa meciul cu Otelul Galati, scor 1-0, ca echipa sa avea nevoie de o victorie, in perspectiva derby-ului cu Steaua, din etapa viitoare. Am avut un penalty in prima repriza, vreau apreciez eforul baietilor mei. in prima parte, Otelul ne-a dominat, dar in doua noi am jucat mai bine, am marcat, am avut si alte ocazii de gol, puteam marca si mai mult. Am obtinut o victorie mare, contra unei echipe care a batut Steaua si a facut egal cu CFR. Aveam nevoie de aceasta victorie, mai ales ca etapa viitoare jucam cu Steaua , a spus RednicReferitor la evolutia lui Nicolae Mitea, care a fost inlocuit in minutul 46, Rednic a afirmat: Sunt jucatori care au venit cu mari eforturi financiare, carora trebuie sa le dau ocazia sa joace, sa vad si eu ce pot. O sa am rabdare cu Mitea, am incredere in el, poate la meciul cu Steaua o sa joace mai bine, o sa ne ajute mai mult .In ceea ce priveste comportamentul suporterilor, care in repetate randuri pe parcursul meciului si-au apostrofat favoritii, Rednic a afirmat: inteleg ca sunt nemultumiti de joc, dar rezultatele sunt si asta e tot ce conteaza. Suporterii trebuie sa isi sustina echipa, nu sa injure jucatorii. Nici nu incepuse meciul si au inceput sa si injure unii jucatori. Nu sunt jucatori cu mare experienta, atat putem deocamdata. Sunt imporante punctele castigate, altii fac spectacol si nu castiga .Rednic a laudat evolutiile lui Miranda, care a jucat foarte bine, e un profesionist desavarsit , si a lui Bostina, care a legat bine jocul, noi am suferit la mijloc inainte de intrarea lui .Tehnicianul a mai spus, cu referire la faptul ca noul antrenor al Stelei, Dorinel Munteanu, va debuta la meciul cu Dinamo, ca acest lucru nu poate afecta in vreun fel desfasurarea derby-ului din etapa viitoare: Totdeauna cand la o echipa vine un antrenor nou, jucatorii au o reactie pozitiva, dar la meciurile astea nu mai ai nevoie de antrenor .Antrenorul Otelului Galati, Petre Grigoras, a declarat ca echipa sa a pierdut deoarece a fost lispita de sansa: Nu stiu daca Dinamo a fost mai buna. Daca in meciurile cu Steaua si CFR am avut noroc, astazi ne-a lipsit. in prima repriza am jucat bine, dar Lobont a scos tot. Dupa aspectul jocului, imi pare rau ca nu am obtinut macar un punct. Nu ii reprosez nimic lui Jelev pentru ratarea penalty-ului, rateaza si altii mai mari decat el. De fapt nu reprosez nimic nimanui. Poate a fost si presiune pe noi, sunt tineri care vin din ligile inferioare. Am facut un joc destul de bun, ce mai conteaza daca e lider meritat, nemeritat? Important e ca sunt pe primul loc .Echipa pregatita de Mircea Rednic a invins, sambata, pe teren propriu, Otelul Galati, scor 1-0, intr-un meci din etapa a 12-a a Ligii I, in care galatenii au ratat o lovitura de pedeapsa in minutul 80. in urma acestui rezultat, Dinamo a acumulat 28 de puncte si ramane pe primul loc in clasamentul Ligii I, in timp ce Otelul Galati se afla pe locul 7, cu 18 puncte.