Rezultate CM 2010, Finala mica: Germania – Uruguay 3-2

Germania pleaca din Africa de Sud cu medaliile de bronz, iar uruguayenii se multumesc cu faptul ca au fost performerii Mondialului, ajungand acolo unde nimeni nu ii vedea la inceputul competitiei. Duminica se decide castigatoarea trofeului, dintre Spania si Olanda.Germania a invins Uruguay cu scorul de 3-2, sambata, in finala mica a Cupei Mondiale, si incheie competitia pe locul trei, asa cum a prevazut caracatita-oracol Paul, din Oberhausen.Medaliile de bronz sunt doar o palida consolare pentru echipele care nu au reusit calificarea in finala CM 2010, insa, ca de obicei in astfel de meciuri, Uruguay si Germania au incercat sa dea tot ce au mai bun.Nemtii porneau ca favoriti in lupta pentru ultimul loc pe podium si au deschis scorul prin Thomas Müller (19), care a profitat de o eroare a lui Muslera. Totusi, cu trei modificari in lot, Butt in poarta in locul lui Neuer, Aogo fundas dreapta in locul capitanului Lahm si Cacau in avanposturi in locul lui Klose, Germania nu a mai stralucit ca in alte meciuri, acuzand probabil si socul ratarii calificarii in finala.Uruguayenii, in schimb, au jucat ca si pana acum, ca o adevarata echipa si constienti ca insasi prezenta in teren la acest meci reprezinta pentru ei o performanta nesperata.In minutul 28, Cavani a facut 1-1, iar inainte de pauza au ratat o uriasa ocazie de 2-1 prin Luis Suarez (42).Si la reluare meciul a continuat sa fie unul deschis, iar in minutul 51 Diego Forlan a facut 2-1 pentru Uruguay, dar dupa numai cinci minute Marcell Jansen a egalat, dupa o noua greseala a lui Muslera.Atat Low, cat si Tabarez au mutat in ofensiva, aratand ca vor sa castige meciul in 90 de minute. Culmea, golul a venit de la unul dintre mijlocasii defensivi ai Germaniei, Sami Khedira (82), care a facut 3-2 si a asigurat victoria europenilor.Componenta echipelor:Uruguay: Muslera – Fucile, Lugano, Godin, Caceres – M. Pereira, Perez (Gargano 76), Arevalo Rios, Cavani (Abreu 88) – Luis Suarez, Forlan. Antrenor: Oscar Tabarez.Germania: Butt – Boateng, Friedrich, Mertesacker, Aogo – Khedira, Schweinsteiger – Muller, Özil (Tasci 90+1), Jansen (Kroos 80) – Cacau (Kiessling 73). Antrenor: Joachim Löw.Arbitri: Benito Archundia (Mexic) – Hector Vergara (Canada), Marvin Torrentera (Mexic) – Marco Rodriguez (Mexic)