Rezultate CM 2010, grupa A: Franta – Mexic 0-2 (0-0)

nbsp;

Franta este foarte aproape de a parasi turneul final al Campionatului Mondial inca din faza grupelor dupa infrangerea suferita in fata selectinatei Mexicului.

Dupa o prima repriza alba, mexicanii au deschis scorul in minutul 64, Jose Andres Hernandez fructificand o iesire gresita la ofsaid a defensivei cocosului galic.

Soarta partidei s-a decis in minutul 79 atunci cand Cuauhtemoc Blanco a fructificat cu sange rece o lovitura de pedeapsa.

Scor final Franta – Mexic 0-2 si americanii au egalatin fruntea clasamentului Uruguay-ul, ambele echipe avand o zestre de 4 puncte.

In urmatoarea etapa a grupei se vor disputa partidele Franta – Africa de Sud si Mexic – Uruguay, reprezentantii cocosului galic avand doar sperante minime la calificarea in fazele superioareale competitiei in cazul unei victorii la scor a mexicanilor.