Rezultate CM 2010, grupa D: Ghana – Australia 1-1 (1-1)

Australia a inceput bine meciul cu Ghana, dar eliminarea lui Harry Kewell (25), pentru un hent in careu, le-a facut viata grea elevilor lui Pim Verbeek. S-au descurcat insa foarte bine si au remizat, 1-1, cu echipa care in prima runda a invins Serbia.Australia si-a revenit dupa infringerea in primul meci, 0-4 cu Germania. Brett Holman a deschis scorul in minutul 11, profitind de bilbiiala portarului Kingson, care a respins in fata mingea trimisa din lovitura libera de Bresciano. Ghana s-a trezit repede si a inceput sa atace tot mai periculos buturile aparate de Scwarzer. Lovitura pentru australieni a venit in minutul 24, cind atacantul Harry Kewell a comis hent in careu, la un sut din lovitura libera. Arbitrul i-a aratat cartonasul rosu virfului de 32 de ani si a acordat penalty pentru Ghana. Gyan a transformat si a restabilit egalitatea in minutul 25.In 10 oameni, australienii au rezistat cu greu asaltului ghanezilor, iar goalkeeperul Scwarzer a plonjat senzational la sutul lui Prince, din finalul primei reprize (44). Repriza secunda a inceput asa cum s-a terminat prima. Cu Ghana atacind hotarit. Selectionerul Milovan Rajevac a efectuat o schimbare: l-a scos pe Prince si l-a introdus pe teren pe Quincy Owusu-Abeyie (56).Asamoah a incercat un sut de la distanta (47), dar mingea a trecut pe linga poarta lui Schwarzer. Portarul australian a fost pus serios la incercare de marcatorul golului egalizator al Ghanei, Gyan, fiind nevoit sa respinga in fata (51). Portarul Australiei a retinut si in minutul 53 centrarea lui Prince Tagoe, dar si sutul de la distanta al lui Gyan (60).Ghanezii au incercat sa profite de traiectoriile ciudate pe care le ia mingea oficiala a Mondialului, celebra Jabulani, dar suturile lui Boateng (63) sau Jonathan (64) au trecut pe linga poarta.Pim Verbeek a mutat si el scotindu-i de pe teren pe Bresciano si Holman si trimitindu-i in locul lor pe Chipperfield (66) si Kennedy (68). Australienii au avut o sansa imensa de a trece in avantaj, prin Wilkshire Kennedy, dar nici unul nu a fost in stare sa-l invinga pe portarul ghanez Kingson. Primul a sutat in goalkeeper, iar al doilea n-a reusit nici el mai mult (73).Vedeta lui Inter Sulleyman Muntari a intrat pe teren in minutul 77, inlocuindu-l la Asamoah. Ghana putea cistiga meciul in minutele de prelungire, dar portarul Schwarzer a intervenit senzatioanal, saalvindu-si echipa (92).Citeste stirea completa in paginile site-ului gsp.ro