Rezultate CM 2010, grupa E: Olanda – Japonia 1-0 (0-0)

Olanda este ca si calificata in optimile de finala ale Cupei Mondiale dupa victoria cu 1-0 in fata Japoniei din Grupa E.Confruntarea de la Durban a pus fata in fata echipele victorioase din prima runda a grupei E. Olanda si Japonia au castigat primele meciuri, iar miza din era calificarea in optimi.Olandezii au primit o veste buna chiar inaite de meci. Arjen Robben s-a recuperat dupa accidentarea din meciul cu Ungaria si a fost apt de joc, insa nu a inceput ca titular.Considerati favoriti, olandezii si-au respectat statutul si au dominat teritorial,avand o posesie zdrobitoare, 76% in prima repriza, insa nu au putut gasi culoarele catre poarta nipona.In minutul 53, Wesley Sneijder a deschis scorul cu un sut bomba de la 20 de metri, pe care portarul japonezilor l-a respins in propria plasa.Dupa marcarea golului, olandezii au facut un pas inapoi si le-au permis japonezilor sa pastreze posesia, insa Stekelnburg nu a avut emotii.Pe final, Olanda a mai ratat cateva ocazii prin Afellay si Huntelaar, iar Japonia putea egala in ultimele secunde prin Okazaki. Mijlocasul nipon a tras insa peste din 6 metri.