Rezultate CM 2010, grupa F: Slovacia – Noua Zeelanda 1-1 (0-0)

Al doilea meci al grupei F s-a incheiat la egalitate, 1-1, astfel ca toate cele patru reprezentative au aceea 351;i linie de clasament.Egalitate perfecta in grupa F a turneului final de la Campionatului Mondial. Ambele jocuri s-au incheiat 1-1 (luni seara s-a jucat Italia-Paraguay), dar marea perdanta a fost nationala Slovaciei, pe care au despartit-o doar cateva secunde de o victorie la debutul sau la o editie a CM.In plus, pentru trupa Vladimir Weiss era cel mai u 351;or meci al grupei, or daca elevii sai n-au putut trece de neo-zeelandezi, cvasi-debutanti la Mondiale (aveau o singura prezenta, in 1982), este greu de crezut ca vor putea invinge zilele urmatoare Paraguayul (20 iunie) 351;i Italia (24 iunie).Echilibrat in prima sa parte, meciul disputat la Rustenburg a trecut sub stapanirea slovacilor in repriza secunda, cand au mai ratat cateva ocazii dupa ce Vittek a deschis scorul (min. 50). Noua Zeelanda a dat lovitura de gratie la ultima faza a meciului, cand Winston Reid a trimis o lovitura de cap exceptionala, langa bara, fara sperante pentru Mucha.Era deja al treilea minut al prelungirilor, astfel ca soarta partidei era jucata. Astfel, la al patrulea meci pe care il disputa la un campionat mondial, nationala kiwi a reu 351;it sa- 351;i treaca in palmares primul punct. Eroul sau de la Rustenburg, marcatorul golului, Reid, se afla abia la a patra prezenta in echipa reprezentativa 351;i nu a implinit inca 22 de ani.Postul sau de baza este cel de funda 351; dreapta, pe care evoluaza 351;i la echipa de club, FC Midtjylland, din Danemarca. Dealtfel, familia sa are origini daneze, fapt pentru care s-a si mutat in aceasta tara , in 1998.