Rezultate CM 2010, grupa G: Portugalia – Coasta de Fildes 0-0

Coasta de Fildes si Portugalia au remizat fara goluri in primul meci al grupei G de la CM 2010, din care mai fac parte Brazilia si Coreea de Nord.Portugalia si Coasta de Fildes au incheiat la egalitate, scor 0-0, primul meci din grupa G, considerata grupa mortii la CM 2010.Cristiano Ronaldo, omul-cheie al portughezilor, a anuntat ca vrea titlul de golgheter al Cupei Mondiale, dar nu a reusit decat sa loveasca bara in meciul cu Coasta de Fildes (min. 10) si ramane fara gol la nationala din februarie 2009.Cealalta vedeta a meciului, ivorianul Didier Drogba, a intrat pe teren in repriza secunda, avand cotul drept protejat cu o atela gipsata, si a avut si el sansa sa transeze meciul in minutele de prelungire, cand, desi avea toata poarta in fata, a sutat paralel cu aceasta.Meciul a fost unul tensionat si intens, echilibrat si jucat in mare viteza, in care elefantii ivorieni au castigat lupta la mijlocul terenului, unde alta data nimeni nu ar fi putut sa ii fie superior portughezlui Deco.Nici in repriza secunda niciuna dintre cele doua echipe nu a reusit sa rupa echilibrul, iar selectionerul suedez al Coastei de Fildes, Sven-Goran Eriksson, a decis sa-l arunce in lupta de Drogba, in speranta ca acesta va reusi ceea ce niciunul dintre ceilalti jucatori de pe teren nu parea sa poata, sa faca diferenta. Numai ca singura aparitie periculoasa a vedetei de la Chelsea in careul lusitanilor s-a consemnat abia in minutele de prelungire si nu a fost fructificata, astfel ca meciul s-a incheiat cu un sec 0-0.COASTA DE FILDES – PORTUGALIA 0-0Componenta echipelorCoasta de Fildes: Barry – Demel, Kolo Toure, Zokora, Tiene – Eboue (Romaric 89), Yaya Toure, Tiote – Gervinho (Keita 82), Dindane, Kalou (Drogba 66). Antrenor. Sven-Goran Eriksson.Portugalia: Eduardo – Ferreira, B. Alves, Carvalho, Coentrao – Deco (Tiago 62), Mendes, Meireles (Amorim 85) – Cristiano Ronaldo, Liedson, Danny (Simao 55). Antrenor: Carlos Queiroz.Arbitri: Jorge Larrionda – Pablo Fandino, Mauricio Espinosa – Martin Vazquez (toti Portugalia)Stadion: Nelson Mandela Bay (Port Elizabeth)