Rezultate CM 2010, sferturi de finala: Brazilia – Olanda 1-2

nbsp;

Olanda si-a luat revansa in fata Braziliei, nationala care a eliminat-o de la Mondialele din 1994 si 1998.

Echipa lui Dunga a deschis scorul in minutul 10, dar selectionata Oranje a intors rezultatul in repriza secunda si e prima echipa calificata in semifinalele CM 2010. Un succes istoric pentru olandezi, care au culoar de finala.

Favorita clara a bookmakerilor in disputa cu Olanda si una din principale echipe cotate cu sanse la castigarea trofeului in Africa de Sus, nationala Braziliei s-a oprit in sferturi. nbsp;

A fost eliminata de Olanda, care venea cu moralul unei echipe care nu a mai cunoscut înfrangerea de 23 de meciuri. Ultima oara, olandezii s-au inclinat in fata Australiei, intr-un amical, in septembrie 2008, de altfel singurul esec al selectionatei Oranje sub bagheta lui Bert van Marwijk.

Dupa un debut de meci catastrofal, care prefigura un scenariu asemanator cu cele din 1994 si 1998, cand au parasit CM chiar din cauza brazilienilor, olandezii au reintrat in joc si au avut o repriza secunda fantastica. Au trecut peste golul lui Robinho (10), la care un aport a avut si Robben, si au reusit sa-si invinga nemesis-ul pentru prima data dupa 36 de ani. In 1974, in drumul spre finala, Olanda invingea Brazilia cu 2-0, prima si singura victorie a portocaliilor, pana acum, in fata nationalei auriverde, la turneele finale.

A contribuit si mana (capul) de ajutor pe care l-a dat Felipe Melo, in debutul reprizei secunde (53), primul autogol pentru Brazilia la Mondiale in 80 de ani! De altfel, mijlocasul lui Juve a fost oaia neagra din garnitura lui Dunga. Dupa ce si-a marcat un autogol, si-a lasat echipa in inferioritate, in minutul 73, la scurt timp dupa ce olandezii preluasera conducerea pe tabela de marcaj.

Daca a avut o bila neagra la golul Braziliei, Robben si-a spalat pacatele prin evolutia din repriza secunda. L-a terorizat pe Bastos, pe care l-a ingalbenit, fortandu-l pe Dunga sa-l schimbe pe cand japonezul Nishimura se pregatea sa-i acorde un rosu, apoi nbsp; a executat cornerul din care Olanda a preluat conducerea pe tabela. Kuyt a prelungit cu capul pe spate, iar celalalt star de care se legau sperantele baietilor in oranje, Sneijder (68), si-a invins tot cu o lovitura de cap coechipierul de la echipa de club, goalkepeer-ul brazilian Julio Cesar.

Eliminarea lui Felipe Melo (73) a consfiintit dezastrul pentru selecao, iar de cinci ori castigatoarea trofeului paraseste Mondialul din 2010 din faza sferturilor. La fel ca la ultimul turneu final, cel din Germania 2006, nbsp; cand pierdea cu 1-0 in fata Frantei, viitoarea finalista.

Unde sunt sanse mari sa ajunga si olandezii, pentru prima data dupa cele doua finale consecutive pierdute in 74 si 78, in fata Germaniei, respectiv Argentinei.

Si asta pentru ca in penultimul act al turneului final din Africa de Sud, Olanda va intalni, marti, castigatoarea partidei dintre Uruguay si Ghana.

CASETA TEHNICA:

Olanda: 1. Stekelenburg – 2. Van Der Wiel, 3. Heitinga, 13. Ooijer, 5. Van Bronckhorst – 6. Van Bommel, 8. De Jong – 11. Robben, 10. Sneijder, 7. Kuyt – 9. Van Persie (21. Huntelaar ’85). Antrenor: Bert Van Marwijk.

Brazilia: 1. Julio Cesar – 2. Maicon, 3. Lucio, 4. Juan, 6. Bastos (16. Gilberto Melo ’62) – 13. Dani Alves, 5. Felipe Melo, 8. Gilberto Silva – 10. Kaka – 11. Robinho, 9. Luis Fabiano (21. Nilmar ’77). Antrenor: Carlos Dunga.