Rezultate CM 2010, sferturi de finala: Spania – Paraguay 1-0

Spania a facut pasul spre semifinalele Campionatului Mondial dupa un meci plin de dramatism disputat impotriva Paraguay-ului.La pauza cele doua selectionate se gaseau la egalitate, scor 0-0, acest rezultat mentinandu-se pe tabela de marcaj pana in minutul 83 atunci cand David Villa a inscris sigurul gol al intalnirii.De mentinat faptul ca in decursul a numai trei minute au fost dictate doua lovituri de la 11 metri, cate una pentru fiecare echipa, ambele fiind insa ratate, mai intai de Antolin Alcaraz pentru sud-americani (min.59) si apoi Xavi Alonso (min.62) pentru actuala campioana europeana.In penultumul act al turneului final, Spania va intalni Germania, invingatoare in sferturi cu scorul de 4-0 impotriva Argentinei.