Rezultate CM 2010, sferturi de finala: Uruguay – Ghana 5-3 d.penalty

Meci incredibil pe Soccer City Stadium din Johannesburg! Uruguay merge in semifinala la capatul celei mai dramatice partide de la acest Mondial.Ghana a deschis scorul in prelungirile primei reprize prin golul superb inscris de Muntari, insa s-a vazut egalata in minutul 55, dupa executia de geniu a lui Diego Forlan.Din acel moment, meciul a fost echilibrat , iar scorul a ramas neschimbat dupa primele 90 de minute.Cele doua echipe au intrat in prelungiri si africanii au incercat asaltul final in a doua repriza. Faza care va ramane in istorie s-a petrecut in minutul 120, atunci cand Suarez a respins mingea cu mana de pe linia portii si a fost eliminat.Gyan a executat lovitura de la 11 metri, insa mingea s-a incapatanat sa intre in poarta si astfel meciul a fost decis la loviturile de departajare, acolo unde sud-americanii au castigat cu 4-2.Uruguay va intalni Olanda in semifinale.Citeste stirea completa in paginile site-ului Sport.ro