Rezultate Campionatul European de gimnastica: Flavius Koczi a cucerit medalia de argint la individual compus

Flavius Koczi a cucerit medalia de argint in finala de la individual compus de la Campionatele Europene desfasurate la Berlin. Numai 50 de mimii l-au despartit pe roman de titlul european. Romanul a reusit un concurs fara greseala la finalul caruia doar nesansa l-a despartit de a urca pe primul loc pe podium. Medalia de aur i-a revenit reprezentantului gazdelor, Philipp Boy, in timp ce pe locul trei au incheiat la egalitate, Daniel Purvis (Marea Britanie) si Mykola Kuksenkov (Ucraina).Flavius Koczi a inceput concursul la sarituri, unul dintre aparatele forte ale romanului. A obtinut 16.100 si a urcat pe primul loc, pozitie pe care si-a pastrat-o si dupa ce a prezentat exercitiul la paralele unde a fost notat cu 14.225. Acelasi punctaj a obtinut si la finalul celei de-a treia rotatie, cind a evoluat la bara fixa, insa nu a fost suficient pentru a ramine pe podium si a coborit pe locul patru.Urmatoarele trei exercitii, la sol, cal cu minere si inele l-au mentinut pe Flavius Koczi in lupta pentru titlu european pina la final. A primit 15.250, 14.575, respectiv 14,450. Cu un punctaj total de 88,825, romanul a ramas cu medalia de argint, fiind intrecut la limita de neamtul Philipp Boy care, sustinut de public si motivat de avantajul locatiei, a fost punctat cu 15.150, suficient sa treaca pe locul intio cu 88,875.Este pentru prima data dupa sase ani cind un gimnast din Romania urca pe podium la individual compus. In 2005, Razvan Selariu a obtinut medalia de argint la editia care s-a desfasurat la Debrecen.Citeste stirea completa in paginile site-ului gsp.ro