Rezultate Euro 2012: Ucraina – Suedia 2-1 (0-0). Recital Shevchenko

Ucraina si Suedia au oferit iubitorilor fotbalului una dintre cele mai frumoase partide de la Euro 2012.Dupa ce Polonia nu a reusit decat un rezultat de egalitate in fata Turciei, cealalata tara organizatoare, Ucraina a debutat cu o victorie in fata Suediei, echipa condusa din teren de starul lui Milan, Zlatan Ibrahimovic, scor 2-1.Dupa o prima repriza alba insa nu lipsita de faze de poarta, cei care deschid scorul au fost oaspetii.In minutul 52, Kim Kallstrom i-a pasat decisv lui Ibrahimovic, Zlatan inscriind pentru un 1-0 totusi nemeritat dupa desfasuraraea ostilitatilor in teren.Numai trei minute s-au bucurat suedezii de avantaj, egalitatea fiind restabilita dupa o faza creata de Yarmolenko si Shevchenko, ultimul punctand xu un sut bine plasat.In minutul 62, gazdele au intors rezultatul. Konoplyanka centreaza din lovitura de colt si acelasi Shevchenko puncteaza pentru o mare victorie a Ucrainei, devenita primul lider al grupei D a Campionatului European.