Roland Garros: Rafa Nadal conduce armada spaniola spre ultimele faze ale competitiei

David Ferrer si Nicolas Almagro s-au calificat in ultimii opt la Roland Garros, dupa ce au trecut de adversari redutabili. Ferrer l-a invins extrem de usor pe Marcel Granollers, scor 6-3, 6-2, 6-0 si e pe cale sa stabileasca un nou record: pana acum, numarul sase mondial a pierdut doar 25 de game-uri in patru partide. De partea cealalta, Almagro a surprins, invingandu-l la randul sau, in trei seturi, pe Janko Tipsarevic, numarul 8 mondial, scor 6-4, 6-4, 6-4.Almagro si Ferrer s-au calificat pentru a treia oara in sferturile de finala de la Roland Garros, niciunul nereusind pana acum accederea in careul de asi. In ceea ce-l priveste pe Almagro, in precedentele doua sferturi disputate la Paris, el a fost oprit de Rafa Nadal. Nici de aceasta data Almagro nu a fost mai norocos, tragerea la sor 355;i harazindu-i pentru sferturile de finala o infruntare, foarte probabil cu Rafa (va juca impotriva invingatorului din disputa Nadal – Monaco).De altfel, Rafa, Almagro si Ferrer sunt jucatorii care nu au pierdut inca niciun set la turneul din acest an la Roland Garros. In sferturile de finala, Ferrer va da piept cu invingatorul disputei Gasquet – Murray.Un alt jucator care a ajuns in sferturi este francezul Jo-Wilfried Tsonga, favorit numarul 5, calificat in premiera, dupa victoria din meciul cu elve 355;ianul Stanislas Wawrinka (numarul 18), scor 6-4, 7-6 (8/6), 3-6, 3-6, 6-4. Francezul va avea o misiune infinit mai grea in sferturi, unde il va intalni pe numarul unu mondial, Novak Djokovic.Citeste stirea completa in paginile site-ului prosport.ro