Romania – Albania 1-1 in prima partida de calificare la Europene

nbsp;

Debut cu stangul pentru Romania in preliminariile EURO 2012. Tricolorii au terminat meciul cu Albania in corul de fluieraturi a suporterilor prezenti pe stadionul Cheahlaului.

Romania nu a reusit decat un rezultat de egalitate, scor 1-1, pe teren prorpiu, cu Albania, in primul meci din cadrul Grupei D a preliminariilor EURO 2012.

Tricolorii au inceput fulminant jocul fiind la un pas de deschiderea scorului in secunda 30, insa Ciprian Marica a trimis balonul in bara. Usor, usor jocul a scazut in intensitate, albanezii aparandu-se in propria jumatate, iar ocaziile mari au lipsit la cele doua porti.

Cu aproape cinci minute inainte de pauza, Romania trebuia sa beneficieze de un penalty, la un hent in careu al lui Vangjeli. Insa austriacul Robert Schorgenhofer, prost pozitionat, a lasat jocul sa continue.

Albania putea produce marea surpriza in minutul 74, cand Lobont a avut mari emotii la o minge reluata de Salihi din doar trei metri, in urma unei centrari de pe stanga, insa spre norocul Romaniei a fost ca sutul atacantului intrat dupa pauza a trecut milimetric pe langa poarta.

Bogdan Stancu a deschis scorul in minutul 80. Deac a centrat din corner spre fostul coechipier Gabi Muresan, acesta a reulat cu capul, mingea a ajuns in careul mic la Stancu, al carui sut din intoarcere a trimis mingea sub transversala.

Egalarea a venit in minutul 88 cand Muzaka a profitat de dezorganizarea apararii Romaniei la o faza fixa si a reluat simplu cu capul din centrul careului la coltul lung.

Dezamagiti de prestatia slaba a echipei nationale la debutul in preliminariile pentru Euro 2012 suporterii aflati pe stadion la Piatra Neamt i-au cerut demisia lui Razvan Lucescu.

Suporterii au avut si un mesaj de avertisment si la inceputul meciului: quot;Tricolori, nationala nu inseamna spituri si manele, duceti Romania la Europene! quot;