Romania – Muntenegru 23-21 in grupa principala a Campionatului European de handbal feminin

nbsp;

Dupa ce a debutat cu o victorie in grupa principala I a Campionatului European, nationala feminina a Romaniei a trecut si de Muntenegru.

Fetele antrenate de Radu Voina mai au doar un pas pana in semifinalele Campionatului European de handbal, dupa ce marti au invins cu scorul de 23-21 (13-21) selectionata Muntenegrului, debutanta la aceasta competitie si totodata surpriza ei. Daca in celelalte meciuri atacul a functionat mai bine decat apararea, de aceasta data a fost invers. Desi in ofensiva s-a gresit de multe ori copilareste, pierzandu-se o multime de baloane si ratandu-se uneori cu nonsalanta, apararea a functionat mai bine, in special datorita portarului Talida Tolnai, aflata in zi de gratie tocmai atunci cand era mai mare nevoie, in conditiile in care era singurul goalkeeper din lot, dupa accidentarea Paulei Ungureanu.

Inaintea jocului, cele doua echipe erau la egalitate de puncte in grupa I principala, ceea ce facea rezultatul capital pentru calificarea in semifinale.

Meciul a fost unul extrem de strans, niciuna dintre echipe nereusind sa se desprinda la mai mult de doua goluri.

In primul sfert de ora s-a mers cap la cap, ambele echipe conducand la un moment dat. Apoi, dupa sapte minute fara gol pentru nationala Romaniei, Muntenegru s-a desprins la 9-6 (min. 23), moment in care Radu Voina a cerut timeout si le-a certat pe jucatoarele sale ca asteapta solutii doar de la Neagu. Melinda Geiger, mustruluita serios de Voina, si-a intrat apoi in mana, iar trei goluri ale sale si unul al lui Manea, pe fondul unor atacuri ratate ale muntenegrenelor, au redus diferenta la doar un punct, in ultimul minut al primei reprize. Manea a egalat (11-11, min. 29), iar Cristina Neagu a marcat doua goluri datorita carora Romania a intrat in avantaj la vestiare (13-12).

Dupa pauza, fetele lui Radu Voina s-au descatusat si s-au desprins la sase goluri (19-13, min. 45), dupa ce defensiva Romaniei, cu o Talida Tolnai imperiala in poarta, le-a exasperat pe muntenegrene.

Pana la final, insa, Romania a atacat haotic, a gresit multe pase in ofensiva, facand astfel mingi cadou muntenegrenelor, care au redus diferenta pana la doua goluri si care cu siguranta ar fi putut trece in avantaj, daca Tolnai nu ar fi facut meciul vietii de pana acum, tinandu-si echipa in joc atunci cand atacul nu a functionat.

Scor final 23-21 pentru Romania, care asteapta rezultatele din urmatoarele doua meciuri programate marti in grupa, Spania – Rusia si Danemarca – Croatia, pentru a afla cat de aproape sunt de semifinale.

Cea mai buna marcatoare a Romaniei a fost Cristina Neagu, cu 11 goluri, ea fiind desemnata si jucatoarea meciului, titlu care ar fi fost meritat cu prisosinta si de portarul Romaniei, Talida Tolnai, care a avut 21 de interventii reusite, la 42 de aruncari ale adversarelor, aparand si doua lovituri de la sapte metri din cinci.