Romania – Norvegia 21-20 in Cupa Mondiala la handbal feminin

Echipa nationala de handbal feminin a debutat la Cupa Mondiala cu o victorie exceptionala in fata Norvegiei, 21-20, dupa ce a fost condusa la pauza cu sase goluri. Aflata in postura de detinatoare a titlului, Romania a inceput timid partida cu Norvegia, fiind conduse inca din primele minute.Cistigatoarea GF World Cup in 2009, cea mai importanta competitie amicala rezervata echipelor nationale feminine, Romania are parte in acest an de o grupa infernala. Campioana olimpica, Norvegia, campioana lumii, Rusia, plus Suedia. De altfel, Norvegia, Rusia si Romania sint singurele echipe care au cistigat cele cinci editii de pina acum. La jumatatea reprizei, elevele lui Radu Voina erau conduse cu 7-4, diferenta care, pina la finalul primei manse s-a marit la sase goluri, 12-6.Dupa o repriza mai degraba dezastruoasa, romancele au revenit extraordinar, reusind sa inscrie cinci goluri consecutive fara sa primeasca nici unul. Desi au incercat sa revina si s-au apropiat la un gol, norvegiencele nu au mai putut sa faca fata asaltului romancelor, care, cu Cristina Neagu aflata intr-o zi mare, au reusit sa rastoarne soarta partide in favoarea lor, obtinind o victorie importanta.Citeste stirea completa in paginile site-ului gsp.ro