Romania – Norvegia 24-25 la Campionatul Mondial de handbal

Romania a inregistrat prima infrangere la Campionatul Mondial de handbal feminin din China, pierzand la un singur gol disputa cu Norvegia: scor 24-25. Nordicele, campioane olimpice si europene, si-au adjudecat in urma acestei victorii primul loc in grupa C preliminara si doua puncte importante pentru grupa principala.Meciul a fost echilibrat in prima parte, cand Romania a condus cu 1-0 si 2-1, insa Norvegia s-a distantat pana la cinci goluri in minutul 26.omania a fost totusi tinuta in joc de executiile individuale ale Cristinei Neagu, iar la pauza nordicele au intrat cu un avantaj de doar doua goluri. Paula Ungureanu a facut minuni in poarta Romaniei, care in minutul 48 a egalat prin Lecusanu si tot prin aceeasi jucatoare a trecut in avantaj. Precipitarea din jocul nostru a facut apoi ca Norvegia sa revina la conducere, 22-20, in minutul 52, insa Romania a avut puterea sa revina inca o data si sa egaleze, 24-24, cu un minut inainte de final. A urmat golul lui Noestvold, pentru Norvegia, iar portarul Haraldsen a aparat sutul expediat de Carmen Amariei in ultimele secunde de joc, astfel ca fetele noastre raman fara victorie in fata nordicelor, intr-un meci oficial, in ultimii sase ani.Citeste stirea completa in paginile site-ului Antena3.ro