Romania – San Marino 1-0 in primul meci cu Piturca pe banca

Fara Mutu si Tamas, exclusi din lot pentru indisciplina, Romania s-a chinuit chiar si cu cea mai slaba echipa din lume, San Marino, intr-o seara in care ar fi trebuit sa dea piept cu Argentina lui Messi, pe National Arena din Bucuresti.Reprezentativa Romaniei a invins la limita, scor 1-0, cea mai slaba echipa din lume, San Marino, intr-un meci amical disputat la Serravalle.Tinand cont de evolutia tricolorilor , poate a fost mai bine ca am jucat doar cu San Marino. in afara de capitolul posesie, jucatorii trimisi in teren de Piturca nu au excelat la nimic. Jocul a fost pe alocuri haotic, a lipsit aproape cu desavarsire luciditatea la finalizare, iar ceea ce trebuia sa fie un antrenament cu public si, poate, un galop de sanatate pentru nationala Romaniei, s-a transformat intr-un chin de nedescris pentru tricolori . Mai bine de o ora acestia au fost egali cu amatorii din San Marino, care ocupa locul 203, ultimul, in clasamentul FIFA.La pauza scorul a fost 0-0, cu toate ca tricolorii si-au creat cateva ocazii importante de gol. Chipciu a fost omul startului de meci, ratand patru importante ocazii de gol, Gabi Muresan a avut doua lovituri libere din pozitii ideale pentru el, dar a trimis o data in zid, o data alaturi, iar Costin Curelea, aflat la primul meci in tricoul nationalei, a inscris, dar golul sau a fost anulat pentru ofsaid (18). Desi au dominat clar la capitolul posesie, tricolorii nu au avut un joc stralucit, iar odata cu trecerea timpului gazdele au prins curaj si dupa minutul 30 au inceput sa ameninte poarta lui Tatarusanu, cea mai mare ocazie apartinand lui Selva, care a ratat de putin tinta, cu o lovitura de cap (33).Si in repriza secunda tricolorii au dominat, punand o presiune din ce in ce mai mare la poarta lui Aldo Simoncini. Cea mai mare ocazie a fost semnata de Gabriel Torje, care a trimis mingea in transversala (58), iar in minutul 72 Ovidiu Herea, aflat la al doilea meci la nationala, a deschis in sfarsit scorul, cu un sut din interiorul careului. Dupa minutul 75, meciul a fost fragmentat de numeroase schimbari, iar Cocis a avut si el un gol anulat pentru ofsaid (87). O neintelegere intre Gardos si Tatarusanu, care s-au ciocnit in careu, ar fi putut fi un cadou neasteptat pentru un atacant sanmarinez, dar acesta nu a fost pe faza, iar stefan Radu a indepartat pericolul.In meciul de miercuri seara nu a evoluat niciunul dintre cei doi capitani desemnati ai nationalei, Adrian Mutu si Gabriel Tamas, exclusi din lotul pentru acest joc pentru indisciplina. Astfel, capitan a fost Banel Nicolita.In aceasta seara, Romania ar fi trebuit sa dea piept cu Argentina lui Messi si Tevez pe National Arena, insa evenimentul a fost anulat din cauza Federatiei Argentiniene de Fotbal, care a refuzat sa mai trimita echipa la Bucuresti. Timpul fiind foarte scurt, conducatorii FRF nu au mai reusit sa gaseasca un alt adversar de calibru pentru a-l aduce la inaugurarea National Arena, amanata si ea pentru 6 septembrie, cand este programat meciul cu Franta, din preliminariile Euro 2012.Ca solutie de rezerva, FRF a perfectat un amical cu cea mai slaba selectionata din lume, San Marino, pentru ca Piturca sa aiba totusi ocazia sa vada la lucru jucatorii convocati, chiar si contra unui adversar de asemenea factura.Citeste cronica meciului pe site-ul Realitatea TV.Sursa foto: sport.ro