Romania – Spania 30-26 la Campionatul European de handbal feminin

Romania a debutat cu dreptul la Campionatul European de handbal feminin care se desfasoara in Danemarca si Norvegia.Tricolorele s-au impus cu 30-26 in fata Spaniei si au obtinut primele doua puncte in grupa A preliminara, reusind sa le invinga pe principalele adversare cu care se afla in lupta pentru cistigarea grupei.Intr-o grupa numita de toata lumea a mortii , alaturi de Spania, Danemarca si Serbia, Romania nu avea voie sa faca pasi gresiti. Decise sa treaca peste complexul creat in fata ibericelor, elevele lui Radu Voina au aratat un joc foarte bun in prima repriza, reusind sa preia conducerea dupa doar 10 minute. Contraatacurile fructificate de Ionela Stanca, paradele Paulei Ungureanu, apararea constanta si reusitele Cristinei Varzaru au facut ca la pauza tricolorele sa intre cu un avantaj de cinci goluri, 15-10.Debutul partii secunde a apartinut tot Romaniei care a revenit de la cabine, lucru care s-a vazut si pe tabela de marcaj. Oana Soit si Cristina Varzaru s-au descurcat excelent in atac, iar elevele lui Voina, sustinute de pe banca de Luminita Hutupan, s-au desprins la 8 goluri, 21-13, in minutul 40. A urmat o perioada mai slaba pentru tricolore in care adversarele s-au apropiat la 3 goluri, 26-23. Pina la final, gratie reusitelor Cristinei Varzaru, cea mai buna marcatoare a partidei (9 goluri) si a jocului defensiv foarte bun, Romania si-a asigurat prima victorie de la Campionatul European, 30-26.Urmatorul meci al Romaniei se va disputa, joi, 9 decembrie, incepind cu ora 21:45!Citeste stirea completa in paginile site-ului gsp.ro