Romania – Suedia 27-27 in Cupa Mondiala la handbal feminin

Dupa ce in primele doua meciuri a invins campioana olimpica si campioana mondiala, echipa feminina de handbal a remizat astazi, 27-27 cu reprezentativa Suediei si a obtinut calificarea in semifinalele Cupei Mondiale.Jocul Romaniei a mers bine in primele minute, scor 6-1 (minutul 11), dar dupa mijlocul primei reprize au aparut nesincronizarile, iar Suedia s-a apropiat pe tabela, 11-9 (minutul 24). Tricolorele au intrat totusi in avantaj la pauza, scor 14-12, dar repriza secunda a fost mai echilibrata si in ultimele zece minute scorul a fost de multe ori egal.Romania putea obtine victoria, avand un avantaj de doua goluri cu patru minute inaintea finalului, dar a ratat trei oportunitati de a se desprinde, iar Suedia a profitat si a restabilit egalitatea.Astfel, Romania a acumulat 5 puncte (doua victorii si o remiza) in grupa B si s-a calificat in semifinalele competitiei de pe primul loc.Marcatoarele tricolore au fost Amariei 7 goluri, Neagu 5, Ardean 5, Bradeanu 4, Nechita 2, Geiger 2, Manea 1, Moldovan 1.Romania va intalni, sambata, in semifinale, ocupanta locului secund in grupa A.Citeste stirea completa in paginile site-ului prosport.ro