Romania – Tunisia 39-22 la Campionatul Mondial de handbal

Dupa atata tensiune electorala si in plina criza politica, nimeni nu pare sa isi arunce privirile spre performanta adevarata, spre cei care inving fara dubii. Si totusi, in China, echipa nationala a Romaniei la handbal feminin a obtinut cea de-a patra victoria la Campionatul Mondial de la Suzhou, China. De data aceasta, victima elevelor lui Radu Voina a fost echipa Tunisiei, pe care romancele au invins-o cu scorul de 39-22. Rezultatul nu are o importanta anume, Romania fiind deja calificata in faza grupelor principale. Singurul rezultat care va mai conta va fi cel din meciul cu Norvegia, care va fi luat in considerare si in faza urmatoare a competitiei. Deja calificate in faza grupelor principale ale Campionatului Mondial din China, romancele au avut miercuri un meci usor in fata outsiderelor tunisiene. Nationala Romaniei a inceput partida de la Suzhou ca de obicei, destul de slab, dar jucatoarele lui Radu Voina si-au revenit foarte repede si au luat un avans considerabil. La pauza, scorul era deja de 23-10 pentru Romania, iar avansul nu putea fi pierdut in a doua parte a meciului.Diferenta a crescut, chiar, in repriza secunda, si a fost mare parte din timp de 15 goluri, pana la finalul partidei. Alina Puscasu a fost din nou in forma mare si apararea tunisiana nu a avut solutii, motiv pentru care partida s-a incheiat cu o victorie clara pentru Romania. Scorul final a fost 39-22, iar Romania bifeaza al patrulea succes din tot atatea meciuri.Citeste stirea completa in paginile site-ului Antena3.ro