Romania a incheiat preliminariile Euro 2012 cu o remiza in deplasarea din Albania

Romania a incheiat la egalitate ultimul meci din preliminariile Campionatului European din 2012, scor 1-1, cu Albania, la Tirana, si a incheiat grupa D pe locul 3, in spatele Frantei si Bosniei. Gazdele au deschis scorul in prima repriza, prin Salihi, remiza fiind adusa in minutul 77 de Luchin.Victor Piturca a trimis pe teren o formula de echipa daca nu surprinzatoare, macar neasteptata. Silviu Lung jr. a fost titularizat in poarta, Goian a revenit in centrul apararii alaturi de Tamas, Luchin si Latovlevici au evoluat din primul minut in cele doua benzi ale defensivei, Cocis i-a luat locul accidentatului Sanmartean la mijloc, iar Torje a fost l 259;sat pe banca, selectionerul preferandu-l pe B 259;nel Nicolita.Romania a avut insa o prima repriza oribila, in care a parut o echipa format 259; din jucatori care evolueaza pentru prima oara impreuna. In aceste conditii, gazdele au dominat clar si, dupa ce Lila a ratat prima ocazie importanta a meciului, Salihi a deschis scorul in minutul 24, cu o lovitura de cap, in urma unui corner la care Lung a iesit neinspirat.Albanezii se puteau desprinde pana la pauza, dar Roshi, in doua randuri, si Salihi, singur cu poarta goala, dupa o respingere in fata a goalkeeperului roman, nu au g 259;sit spatiul portii.„Tricolorii” au dat primele semne de viata abia dupa o ora de joc, atunci cand Mutu a executat inselstor o loviturs liber 259;, mingea trecand putin pe langa. Piturca a fortat cu Bogdan Stancu si Torje, care au intrat in locul lui Marica, respectiv Nicolita, insa tot Mutu a fost aproape de gol, dar sutul s 259;u de la marginea careului nu a prins spatiul portii.Atacantul Cesenei s-a transformat in pasator, in minutul 67, lansarea sa pentru Bogdan Stancu fiins irosit 259; prea usor de fostul atacant al Stelei. Momentele mai bune ale Romaniei au fost in cele din urma concretizate si pe tabela, tot in urma unui corner, cu 13 minute inainte de final. Torje a executat la coltul scurt, Cocis a prelungit In fata portii, iar Luchin a marcat din alunecare, inscriind primul sau gol la nationala. Un gol prin care rusinea primei infrangeri in fata Albaniei dupa 63 de ani a fost evitata Si care pune capat unei campanii de calificare soldate cu un nou esec.Albania: Ujkani – Lila, Dallku, L. Cana, Roshi (Muzaka 77), Lilaj, Lala, Teli, Salihi, Bakaj (Hyka 67), Bogdani (Januzi 46)Romania: S. Lung – Tamas, Bourceanu, C. Lazar (G. Bucur 88), Marica (Stancu 49), Mutu, Latovlevici, D. Goian, Nicolita (Torje 64), Luchin, Cocis.Citeste stirea completa in paginile site-ului antena3.roSursa foto: sport.ro