Romania a invins Georgia dupa un meci modest

Echipa nationala a Romaniei a castigat miercuri, scor 2-1, partida amicala cu reprezentativa Georgiei, disputata pe stadionul Dinamo, dupa ce la pauza era condusa cu 1-0.ROMANIA – GEORGIA 2-1 (Marica 62, Goian 70 / Martvaladze 11)Romania: Lobont (Pantilimon 46) – Ogararu (Panin 25), Tamas (Goian 46), Radoi, Rat – Cocis, Lazar (Ropotan 46), Tames (Cr. Tanase 46) – Nicolita (G. Bucur 60), Marica, Fl. Costea. Selectioner: Victor Piturca.Georgia: Lomaia – Ghvinianidze, Salukvadze, Kvakhadze, Kandelaki – Dausvili – Martsvaladze (Odikadze 61), Razmadze, Kobiasvili (Khmaladze 69), Gotsirhidis (Merebasvili 74) – Aleksidze (Mchedzidze 58). Selectioner: Hector Raul Cuper.Cartonase galbene: Rat 72 / Razmadze 26, Odikadze 72, Mchedzidze 75Arbitri: Kyros Vassaras – Christos Gennaios si Dimitros Saraidaris (toti Grecia)Stadion: Dinamo (Bucuresti); Spectatori: 2.000Cum s-au marcat golurile:0-1, minutul 11: Martvaladze a primit o pasa in adancime de la un coechipier, a profitat de ezitarea lui Radoi si a patruns in careu, invingandu-l pe Lobont un sut langa bara din dreapta.1-1, minutul 62: Cocis a centrat de pe partea dreapta in careul mic al georgienilor, iar Marica, nemarcat, a inscris cu o lovitura de cap.2-1, minutul 70: Rat a executat o lovitura libera, Kandelaki a deviat pana la Goian, care a inscris cu un sut din sase metri.La inceputul partidei, cele doua echipe au tinut un moment de reculegere in memoria victimelor accidentului minier de la Petrila, de la finalul saptamanii trecut. Tricolorii au purtat pe toata durata jocului banderole negre in onoarea celor care si-au pierdut viata in mina din Valea Jiului.In urma unui duel aerian cu un adversar din minutul 23, George Ogararu a calcat gresit si s-a lovit serios la glezna dreapta, parasind gazonul pe targa. Fundasul legitimat la Steaua a fost inlocuit doua minute mai tarziu cu Panin, fiind transportat imediat la vestiare pentru a primi ingrijiri medicale. La pauza, acesta a fost transportat la spital pentru o radiografie.Cand au iesit echipele pe teren, dar si in timpul partidei, capitanul Stelei, Mirel Radoi, a fost injurat si huiduit de suporteri. De asemenea, selectionerul Victor Piturca a fost huduit de spectatorii de la tribuna a doua a arenei din din Stefan cel Mare, insa acesta i-a ignorat.Fotbalistii Cristian Panin (30 de ani), Costel Pantilimon (21 de ani), Adrian Ropotan (22 de ani) si Cristian Tanase (21 de ani) au debutat cu ocazia acestui joc la echipa nationala a Romaniei.In minutul 80, Adrian Ropotan a fost foarte aproape de a majora scorul dupa ce sutul sau de la aproximativ 25 de metri a fost deviat in bara de portarul Lomaia.Atacantul Ciprian Marica a ajuns la al 9-lea gol din cariera pentru echipa nationala, al doilea din 2008, in timp ce fundasul Dorin Goian a marcat cel de-al cincilea gol sub tricolor in cele 24 de selectii.Impotriva Georgiei, selectionerul Victor Piturca nu a folosit decat trei jucatori care evolueaza in strainatate, fiind pentru prima oara dupa mult timp in care in echipa de start se afla un numar atat de mic de stranieri. Daca Mutu, Chivu sau Codrea sunt accidentati, in schimb Contra, Dica, Radu stefan sau Moti nu evolueaza constant pentru echipele de club.Directorul general al FRF, Ionut Lupescu, a afirmat inaintea partidei ca este dezamagit de numarul mic de spectatori care au venit sa ii urmareasca pe tricolori, mai ales ca toate incasarile din bilete urmeaza sa fie donate familiilor victimelor accidentului minier de la Petrila. Acesta a anuntat ca FRF va dona banii victimelor ca si cand s-ar fi vandut toate cele 10.000 de bilete. Federatia va pune toti banii ca si cand s-ar fi vandut toate biletele. Daca nu au venit la stadion pentru echipa nationala, macar din spirit de solidaritate pentru victimele de la Petrila. in provincie vine mai multa lume decat in Bucuresti, dar era mai greu cu timpul , a afirmat Lupescu.A fost a treia partida disputata de echipa nationala pe stadionul Dinamo, dupa cea din anul 1979 cu reprezentativa Ciprului si cu Japonia din 2003.Acest joc a consemnat a sasea intalnire directa dintre cele doua selectionate, dupa ce pana acum, Romania se impusese de trei ori, iar alte doua jocuri s-au incheiat la egalitate. Ultima disputa dintre cele doua reprezetantive a avut loc pe 18 februarie 2004, intr-un meci amical disputat in Cipru, cand tricolorii au castigat cu 3-0.Amicalul cu Georgia a fost ultimul joc amical important al echipei nationale a Romaniei din acest an. Astfel, in 2008, tricolorii au disputat 11 partide, sase oficiale si cinci amicale, obtinand 5 victorii, 3 egaluri si 3 infrangeri. Pentru luna viitoare, nationala are programat un turneu amical in Oman, insa vor fi selectionati numai jucatori din campionatul intern. Iata lista partidelor disputate de Romania in 2008:Israel – Romania 1-0 (amical, 6 februarie)Romania – Rusia 3-0 (amical, 26 martie)Romania – Macedonia 4-0 (amical, 31 mai)Romania – Franta 0-0 (Campionatul European, 9 iunie)Italia – Romania 1-1 (Campionatul European, 13 iunie)Olanda – Romania 2-0 (Campionatul European, 17 iunie)Romania – Letonia 1-0 (amical, 20 august)Romania – Lituania 0-3 (preliminarii C.M. 2010, 6 septembrie)Insulele Feroe – Romania 0-1 (preliminarii C.M. 2010, 10 septembrie)Romania – Franta 2-2 (preliminarii C.M. 2010, 11 octombrie)Romania – Georgia 2-1 (amical, 19 noiembrie).