Romania a ratat calificarea la CM 2013 de handbal

Nationala masaculina de handbal masculin a Romaniei a ratat calificarea la Campionatul Mondial din anul 2013 dupa ce a fost eliminata inca din faza preliminara a grupelor de selectionata Belarusului in urma unei duble manse in care compatriotii nostril au fost depasiti la general cu scorul de 50-48.Trupa lui Vasile Stanga pornea returul desfasurat la Minsk cu un avataj de trei goluri obtinut la Bucuresti. Primele minute ale intalnirii au fost sub semnul echilibrului, egalitatea pastrandu-se pana in minutul 11, scor 3-3, ulterior gazdele preluand initiativa si totodata conducerea pe tabela de marcaj: 5-3 (min.15), 9-5 (min.19) si 12-9 (min.26) pentru ca la pauza Belarusul sa aiba un avantaj de 3 goluri: 15-12.Romania a inceput foarte slab actul secund, timp de 10 minute neinscriind nici macar un gol lucru care a dus la o diferenta dintre cele doua formatii la o marja linistitoare pentru gazde: 21-12 (min.39).Elarusul a punctat constanta mai mult decat nationala noastra ducand scorul la 26-16 in minutul 51.Ete momentul in care elevii lui Vasile Stanga au o tresarire de orgoliu, devin mai agresivi in ofensiva, reusind sa impinge scorul la un 37-33 in minutul 59, romanii mai avand nevoie doar de un singur gol pentru a se califica in play-off.Belarusul nu a ratat insa ultimul atac si cu scorul de 38-33 au reusit sa promoveze in urmatoarea faza a competitiei.Sursa foto: realitatea.net