Romania s-a calificat la Campionatul Mondial de handbal

Nationala Romaniei a revenit incredibil de la 28-32 in fata Rusiei acasa la Sala Polivalenta si a reusit sa bata in Rusia si sa se califice la Campionatul Mondial. 37-32 e scorul care ne trimite la Mondialul din Suedia! Romania a dominat clar prima repriza. In minutul 16 a cndusu cu 8-4, ca spre pauza sa aiba chiar 6 goluri avans, 14-8 si 15-9 in minutul 27. La pauza, scorul a fost 16-13 pentru nationala lui Stanga.Romania a continuat sa inscrie pe banda si in repriza a doua. A condus in minutul 35 cu 21 – 16, rusii revenind in minutul 45 la 2 goluri, 25-23. Cu 10 minute inainte de final, nationala lui Stanga a avut 29-24, iar finalul a fost dramatic.Cand mai erau cinci minute, Rusia revenise in joc, 29-31, Romania a revenit la 30-35 (min. 59), dupa un gol de generic al lui Csepreghi. Sania i-a urmat exemplul, 31-36, cand mai erau 50 de secunde, iar cand Ghionea a marcat de la 7 metri, cu 10 secunde inaintea finalului, bucuria a produs o explozie pe banca tricolorilor. Marcatorii Romaniei au fost Csepreghi 8 goluri, Sania 7, Novanc 5, Jurca 4, Ghionea 4, Florea 4, Stamate 2, Fenici 2, Sabou 1. Din tabara Rusiei s-a remarcat Filippov, cu 9 goluri. In tur, tricolorii au cedat la Bucuresti, cu 28-32, iar cu scorul general de 65-64 s-au calificat la CM din 2011.Citeste stirea completa i paginile site-ului Sport.ro