STEAUA – ASTRA, LIVE TEXT. Vezi cele mai importante momente din meci

STEAUA – ASTRA se joaca luni seara, de la 20.30, in etapa a 19-a din Liga I. Meciul Steaua – Astra este transmis in direct de DigiSport 1 si in format Live Text de Mondo News.Disputa dintre Steaua si Astra ii poate duce pe ros-albastri, daca termina cu o victorie, la 10 puncte in fruntea clasamentului Ligii I. Este ultimul derby din acest an.In tur, Steaua s-a impus cu 4-3 dupa un meci in care oficialii gazdelor si-au acuzat cativa jucatori de blat. Live text: Steaua – Astra 2-0 (1-0)Final: Steaua invinge la capatul unui meci controlat de la un cap la altul. Se desprinde la 10 puncte de locul 2 dovedind inca odata ca nu are pentru moment adversar in Liga 1. Min.89.Jocul s-a mai animat pe final.Astra cauta golul de onoare insa si Steaua se gaseste destul de aproape de careul giurgiuvenilor. Min.83.Schimbat in minutul 80, Rusescu este chemat de galerie sa vina alaturi de ea in peluza, mijlocasul liderului scandand alaturi de suporteri in ultimele 10 minute ale meciului. Min.75. Gooool Prepelita. Steaua se distanteaza la 2-0 dupa un sut bine plasat de Prepelita. Min.73.Noua ocazie de gol ivita in urma unui corner. Chiriches trimite peste poatya cu o puternica lovitura de cap. Min.69.Meciul a scazut in intensitate. Cele doua echipe duc o lupta surda la mijlocul terenului, ocaziile de poarta disparand. Min.63.Tatarusanu respinge cu dificultate un sut al lui Barboianu. Min.59.Rusescu incheie neinspirat o ocazie avuta la poarta oaspetilor, lovitura de colt obtinuta ramasa si ea fara rezultat. Min.56. Schimbari ofensive pentru oaspeti. Tembo intra pe teren inlocuindu-l oe Budescu, cel mai bun jucator al Astrei din prima repriza. Min.51.Bucurestenii obtin si ei o lovitura de cap la prima incursiune periculoasa a actului secund. Min.49. Astra a iesit mai decisa de la cabine. Isi creaza prima ocazie de gol a repreizei secunde cand, in urma unui orner, Gaman reia cu capul peste poarta. Min.45. Punct final al primei reprize, repriza in care pe teren a contat o singura echipa – Steaua. Fara a da impresia ca a fortat la maxim, bucurestenii au avut o circulatie buna a balonului, si-au creat faze numeroase de poarta dintre ele insa putine cu adevarat periculoase. Min.42. Recuperare Bourceanu in propria jumatate de teren, pasa care Adi Popa, cursa a acestuia pe dreapta, serviciu catre Rusescu insa mijlocasul Stelei suteaza neinspirat la mare distanta de poarta Astrei.Min.39. Budescu suteaza puternic catre poarta Stelei insa Chiriches respinge ub corner. Min.37. Atacuri previzibile ale oaspetilor destramate la 25 de metri de poarta lui Tatarusanu. Min.31. Ocazie mare a Stelei. Adi Popa face o incursiune in viteza pe partea dreapta, centreaza in careu de unde Nikolic reia cu capul la jumatate de metru de poarta adversa.Min.28. La acest scor Steaua pune o diferenta de 10 puncte faza de urmatoarea clasata, Astra Giurgiu. Min.27. Ultimul succes al Astrei pe terenul Ghencea dateaza din 2000. Min.22. La jumatate primei reprize Steaua pare de neinvins in acest meci. Astra nu a avut inca nicio actiune periculoasa la poarta lui Tatarusanu. Min.19. Rusescu aproape de a inscrie insa defensiva giurgiuveana a respins in corner. Min.17. Stelistii se mentin in ofensiva, Chipciu incheie cu sut dupa o pasa a alui Adi Popa, sut ramas totusi fara rezultat. Min.13. Gooool Tanase. Mijlocasul gazdelor puncteaza la o faza prelungita de atac la care a mai participat si Rusescu. Echipele probabile:Steaua: Tatarusanu – Chipciu, Szukala, Chiriches, Parvulescu – Bourceanu, Pintilii – Popa, Rusescu, Tanase – Rocha Astra: Lung – Barboianu, Gaman, Muresan, Morais – Seto, Yahaya – Tembo, Budescu, Distefano – Fatai Arbitri: Alexandru Tudor, Aurel Ionita si Octavian Sovre.