STEAUA – CFR CLUJ 1-0. Inca un pas spre titlu

STEAUA – CFR CLUJ, scor 1-0, a marcat Raul Rusescu in minutul 75. Tensiune si dramatism mai ales in ultimele 5 minute ale partidei, cand stelistii au tinut cu dintii avantajul de un gol. Derby-ul european al Romaniei, s-a jucat duminica seara, in etapa a 11-a din Liga I. Meciul a fost transmis de canalul Dolce Sport si in format Live Text de Mondo News.LIVE TEXT STEAUA – CFR CLUJPeste 40.000 de suporteri ros-albastri s-au bucurat in aceasta seara pentru victoria Stelei. Steaua a reusit sa-si impuna punctul de vedere si pune 3 puncte fata de principala urmaritoare, care este in acest moment Pandurii Targu Jiu.Vezi AICI lotul nationalei pentru meciurile cu Turcia si OlandaBanca tehnica de la Steaua este in picioare si saluta victoria echipei. CFR Cluj este marea perdanta a acestei seri, desi si-a dorit enorm sa castige. Steaua isi consolideaza pozitia. Steaua va avea doua saptamani de pauza pana la urmatorul meci. Prin aceasta victorie, Steaua pune capat unei serii infernale de jocuri, care a debutat la Stuttgart. Adi Popa este cazut pe teren. Echipa medicala de la Steaua are emotii, mai ales ca la inceputul meciului l-a pierdut si pe Cristi Tanase.Min. 90+4: Cartonas galben pentru Pintilii.Final epuizant de meci, s-au aratat 4 minute de prelungire! CFR Cluj se aventureaza spre defensiva Stelei.Min. 88: 40.000 de suporteri ai Stelei sunt in picioare si ii aplauda pe ros-albastri. Nikolic iese din dispozitivul de atac, insa stelistii pierd mingea. CFR Cluj a mutat jocul in jumatatea Stelei.Min. 86: CFR Cluj trebuie sa fie atenta. Rusescu suteaza bine, insa Felgueiras respinge. Se grabesc ceferistii. Steaua are avantaj, iar CFR Cluj incearca sa schimbe acest rezultat pe finalul partidei.Min. 85: Lovitura libera pentru Steaua. Gardos lasa balonul sa fie repus in joc de Tatarusanu. Trimite la Rusescu, stelistii pierd posesia.Suporterii de pe Arena Nationala fac valuri pe National Arena. La acest scor, Steaua isi autentifica candidatura la titlul de campioana.In minutul 82, scorul este 1-0 la Steaua – CFR Cluj. La echipa lui Ioan Andone a cedat exact flancul stang al defensivei. Un gol care se poate dovedi a fi fost prinrte cele mai interesante din actuala editie de campionat.Min. 75: GOL STEAUA, a marcat Rusescu fix de pe punctul de 11 metri, dupa centrarea lui Popa. STEAUA – CFR CLUJ, scor 1-0.Min. 73: Lovitura libera pentru Steaua. Felgueiras are din nou o interventie excelenta.Min. 66: Tatarusanu arunca mingea spre A. Popa, la mijlocul terenului. Steaua – CFR Cluj este in continuare 0-0.Min. 64: Sansa mare pentru CFR Cluj, Bastos a fost aproape sa deschida scorul. Aruncare de la margine pentru ardeleni. Min 63: Suteaza amenintator Popa, Felgueiras prinde din nou si face un meci mare pentru CFR Cluj. A mai facut astfel de partide si in Liga Campionilor. Lovitura libera directa pentru CFR.Min. 61: Rusescu trimite o lovitura de cap puternica, insa respinge Felgueiras de pe linia de poarta. Imediat, Felgueiras salveaza si sutul lui Pintilii.Minutul 60, in continuare Steaua – CFR Cluj, 0-0. Clujenii reusesc sa inchida varfurile de atac ale Stelei. Fanii Stelei aplauda actiunilor ros-albastrilor. Este o atmosfera extraordinara pe National Arena.Min 57: Lovitura libera directa din jumatatea de teren a CFR-ului. Distanta mare insa urmeaza probabil o schema. Stelistii sunt in preajma careului advers. Balonul iese in afara terenului de joc.Min. 55: Suteaza Luis Alberto, la 24 de metri de poarta lui Tatarusanu si 15 metri deasupra portii. Min. 53: Momente confuze pe National Arena, se simte tensiunea. Cadu suteaza la intamplare.Min 51: Lovitura libera pentru CFR Cluj. Steaua recupereaza prin Popa, insa nu este nimeni acolo care sa preia. CFR a fost foarte aproape de a primi gol. Inceput foarte bun de redpriza secunda pentru Steaua.Min. 50: Centreaza Chipciu, Szukala reia pe coltul lung, insa Gardos nu reuseste sa impinga mingea in poarta clujenilor.Min. 46: Pintilii a intrat la pauza in locul lui Prepelita. Bastos a intrat la CFR Cluj in locul lui Nicoara. A inceput repriza a doua. Este 0-0 in continuare.Min 45: Steaua salveaza de pe linia portii, Gheorghievski este providential, scoate de pe linia portii un sut trimis de Nicoara. CFR Cluj ramane periculoasa in ce priveste jocul pe contraatac. FINAL DE MECI.La meciul Steaua – CFR Cluj sunt aproape 40.000 de suporteri. Deocamdata nu a mers tactica celor de la CFR Cluj. Pentru Ioan Andone a aparut deja o problema: s-a accidentat Nikolas Godemeche, astfel ca a fost nevoit sa improvizeze. La fel si pentru Steaua, in minutul 18 l-a schimbat pe Tanase, cel mai probabil din cauza unei probleme musculare. Asadar distributii schimbate si asezari tactice modificate din mers. Sunt singurele doua echipe care ne rep[rezinta in cupele europene.Min. 41: Cartonas galben pentru Gheorghievski. In continuare STEAUA – CFR CLUJ, scor 0-0.Min. 39: Lui Pedro este accidentat. Echipa medicala de la CFR Cluj a intrat pe teren pentru a-i acorda ingrijirile necesare.Min. 38: Cartonas galben pentru Szukala, o decizie oarecum exagerata a arbitrului italian. Stelistii ataca cu migala, asteptand cel mai bun moment. Rusescu face aproape tot jocul Stelei!STEAUA – CFR CLUJ, un sfert de ora pana la pauza fara gol pe National Arena. Nu a fost niciun sut pe spatiul portii, insa ambele echipe fac un joc spectaculos.Rusescu a jucat forte bine pana acum, spre deosebire de evolutia avuta la meciul cu Copenhaga. Min. 29: Centrare dezolanta a lui Adi Popa, care se pare ca a alunecat in momentul centrarii. Rusescu este intr-o dispozitie de joc buna, da pase foarte bune. CFR Cluj are 25 de jucatori de 13 nationalitati. La meciul STEAUA – CFR CLUJ avem trei romani pe teren.Min. 26: Szukala trimite periculos, insa intervine bine Felgueiras.Min. 19: Rusescu a cazut in contact cu unul dinrte adversari. Bourceanu il deposedeaza pe Bjelanovici, desi acesta din urma este cu un cap mai mare.Min. 17: Tanase este schimbat cu Adi Popa. Accidentarea lui Tanase cu siguranta ca este o veste proasta pentru Victor Piturca.Min. 16: Tanase este cazut pe teren. Steaua l-ar putea pierde pe Tanase, are o problema la coapsa.Min. 13: Lovitura libera pentru CFR Cluj. O multime de faze interesante in aceste prime minute de joc, cele mai multe la poarta clujenilor.Min 11: Steaua obtine al treilea corner. Bate Bourceanu, aceeasi aparare om la om a clujenilor. Pare ca CFR-ul trage de timp, desi ardelenilor nu le-ar conveni un rezultat de egalitate. Sunt 9 puncte diferenta in favoarea Stelei.Este un inceput bun de meci. CFR Cluj are 6 jucatori in jumatatea de teren a Stelei.Min. 9: Steaua este surprinsa pe flancul drept de jucatorii de viteza de la CFR. Min. 7: Latovlevici suteaza puternic, insa mingea trece la mica distanta de bara.Min. 5: Clujul ataca periculos, minge degajata insa de apararea Stelei. Fault si cartonas galben pentru Sepsi.CFR are ambitia de a face presing si de a pune probleme. Steaua nu a pierdut niciodata pe National Arena impotriva unei echipe din Romania.Min. 3: Bourceanu executa o a doua lovutra de colt pentru Steaua. Sunt doi clujeni la respingere. Centrare cu bolta prea mare.Min. 2: Tanase actioneaza periculos si scoate primul corner. Bate tot Tanase, pana la Latovlevici, insa clujenii reusesc sa scoata balonul.Ora 20.34: Cu cateva momente inainte de inceperea meciului, Reghe s-a dus sa-si salute omologul, adica pe Ioan Andone. Steaua are lovitura de incepere. A INCEPUT MECIUL. Ora 20.20: Dorin Goian, declaratii inainte de meci: Este o stea frumoasa, este momentul lor, sunt pe val. Au joc bun si rezultate. Nu pot decat sa-i doresc s-o tina tot asa. Steaua joaca cel mai frumos fotbal din tara la ora actuala. Aceasta noua mentalitate de la Steaua da roade. Echipa este foarte unita, bravo!Ora 20.00: Banel Nicolita a venit pe National Arena sa-si bilet la meciul Steaua – CFR Cluj. CFR Cluj nu a mai castigat pe terenul Stelei in campionat de 64 de ani. Ultima victorie a Stelei pe teren propriu in campionat cu CFR a fost pe 2 martie 2008 (3-1). Ultima victorie a CFR-ului pe terenul Stelei in campionat a fost in 7 noiembrie 1948 (4-1)Steaua se dueleaza in derby-ul etapei din Liga lui Mitica. Va fi o finala, asa cum spunea Reghecampf. Steaua si CFR Cluj sunt doua echipe care evolueaza in Champions League si Europa League. Steaua este pe primul loc in campionat cu 25 de puncte, iar CFR Cluj pe locul 7 cu 16 puncte. La meciul STEAUA – CFR CLUJ, accesul spectatorilor cu masinile in curtea National Arena se va face pe baza de tichete de parcare, dupa cum urmeaza:- Parcare VIP si SUBTERAN: – accesul se va face prin Str. Maior Coravu- Parcare ZONA C: – accesul se va face prin Bulevardul Pierre de Coubertin- Parcare SUPRATERANA: – accesul se va face prin Bulevardul Basarabia La derbyul STEAUA – CFR CLUJ vine si Dorin Goian pentru a le tine pumnii stelistilor la derby-ul din aceasta seara. CFR are cel mai valoros lot, cotat la 37 milioane de euro.STEAUA – CFR CLUJ este si un meci al orgoliilor. In tribunele de pe National Arena se vor afla aproximativ 40.000 de suporteri, pana duminica la pranz s-au vandut 35.000 de bilete. Gigi Becali le-a promis jucatorilor o prima de 20.000 de euro daca inving in patru meciuri importante.Echipe probabile la derbyul STEAUA – CFR CLUJ:STEAUA: Laurentiu Reghecampf va trimite pe teren urmatorul 11 : Tatarusanu – Martinovici, Chiriches, Szukala, Latovlevici – Bourceanu, Filip – Chipciu, Rusescu, Tanase – NikoliciCFR CLUJ: Felgueiras – I. Pinto, Cadu, Maftei, Camora – Godemeche, Muresan, Alberto – Bastos, Keptanos, NicoaraSTEAUA – CFR CLUJ LIVE TEXT pe Mondo News. UPDATE minut cu minut! Antrenorul echipei CFR Cluj, Ioan Andone, a declarat intr-un interviu pentru gsp.ro ca meciul de duminica seara de pe Arena Nationala reprezinta o finala pentru echipa sa. Aceasta este parerea lor, pentru ca sunt in fruntea clasamentului. Dar sa fie clar, pentru noi e o finala! Sunt convins ca vom disputa cea mai importanta partida a sezonului si chiar daca avem probleme, am incredere ca toti jucatorii care vor intra vor da totul din ei si vom castiga acest meci capital , a declarat Ioan Andone.Stelistii, in frunte cu antrenorul Laurentiu Reghecampf, nu vad insa partida impotriva campioanei CFR Cluj ca fiind una capitala. Nu va fi o finala cu CFR, poate pentru ei. Nu e o intamplare ca Steaua e pe primul loc in clasament, asta e valoarea echipei. E posibil sa apara o stare de oboseala, dar cand esti la Steaua e normal sa joci la 3-4 zile. Sunt profesionisti si trebuie sa faca fata ritmului. Daca vom reusi sa castigam cu CFR vom avea 12 puncte in fata lor si vom lua o optiune importanta impotriva lor, dar e posibil sa vina alte echipe din spate , a declarat Laurentiu Reghecampf.Peste 300 de jandarmi vor asigura ordinea publica la meciul de fotbal FC Steaua Bucuresti – CFR Cluj, din cadrul Ligii I, etapa a XI-a, care se va disputa duminica seara, pe ‘Arena Nationala’ din Capitala.Accesul spectatorilor in stadion se va face incepand cu ora 18.30, doar pe baza de bilete si invitatii.Sursa foto: Dolce Sport