STEAUA – COPENHAGA LIVE TEXT 1-0. STEAUA ESTE LIDER IN GRUPA E

STEAUA – COPENHAGA 1-0. Steaua a castigat, joi seara, cu 1-0 intalnirea cu FC Copenhga, meci contand in grupa E din Europa League. Desi nu a jucat extraordinar, Steaua a castigat gratie golului marcat in minutul 83 de Nikolic. Steaua este lider in grupa E si poate visa la primavara europeana. Pe locul 2 se afla Molde, pe 3 Copenhaga, iar pe 3 Stuttgart.Patronul Stelei, Gigi Becali, era in culmea fericirii dupa meci si declara ca nu a avut niciun fel de emotie. N-am nicio emotie in ce priveste calificarea pentru ca noi vom castiga si cu Molde aici si cu Stuttgart acasa. N-am nicio emotie. Dar orice ar spune oricine, s-a vazut oboseala, noi jucam mult mai bine , a spus Becali.Vezi AICI ce a declarat Gigi Becali dupa meciAproximativ 45.000 de suporteri s-au aflat pe National Arena. Pentru Steaua a fost meciul cu numarul 255 in Europa League.LIVE TEXT STEAUA – COPENHAGA:Explozie de bucurie, entuziasm si exuberanta pe Arena Nationala. Steaua a castigat cu 1-0 in fata celor de la Copenhaga. A marcat Nikolic in minutul 82, un gol venit parca de nicaieri, cand nimeni nu se mai astepta. Dupa doua etape, Steaua este lider in grupa E si poate visa la primavara europeana.Min. 90+1: Steaua pleaca pe contraatac cu Cristi Tanase, care obtine posesie pentru Steaua. Sunt secundele de final ale unei seri magice de pe National Arena. STEAUA ESTE LIDER IN GRUPA E. MOLDE STUTTGART este 2-0. Final de meci!STEAUA – COPENHAGA Doua minute de prelungiri. Danezii par descumpaniti, au primit un gol cand se asteptau mai putin. Poate ca nici noi nu ne mai asteptam. Steaua merita victoria pentru ca a crezut in sansa sa pana la capat, dincolo de inexactitatile de-a lungul celor doua reprize. Aplauze la scena deschisa pentru Cristi Tanase, cel care mult timp a fost criticat de fanii Stelei.Nikolic pare sa-si fi recapatat energia, un suflu impulsionat si de cei aproape 50.000 de spectatori de pe Arena Nationala.Min. 82: GOOOOL Nikolic! STEAUA – COPENHAGA 1-0. Nebunie pe Arena Nationala, dar si in cartierele din Ghencea. Nikolic este din nou omul potrivit la locul potrivit. Un gol care o poate duce pe Steaua pe primul loc. Steaua are 4 puncte in acest moment, este lider de grupa.La acest scor, echipele din grupa E a Europa League raman la distanta foarte mica. Copenhaga face 4 puncte, Molde 3, Steaua 2 si Stuttgart 1 punct.Molde este cea mai slaba echipa a grupei, insa in acest moment are 1-0 acasa cu Stuttgart. Steaua va juca dubla cu Molde. Cu Copenhaga, Steaua ca avea ultimul meci al acestei grupe din Europa League. Insa pana atunci ar trebui rezolvata calificarea.Min. 73: Rusescu trage peste poarta. Steaua arata ca mai are suflu pentru a putea forta victoria, primul sau succes in actuala editie a grupelor Europa League.Danezii sunt tot mai siguri pe ei. Publicul de pe Arena Nationala simte momentele delicate prin care trece echipa lui Reghe si o incurajeaza. Min. 65: Steaua face ultima schimbare. Raul Rusescu intra in locul lui Gabi Matei. O decizie fortata de problemele medicale ale fundasului dreapta stelist.Min. 63: Mari emotii pentru Tatarusanu. Danezii sunt din ce in ce mai periculosi, il lasa pe Jacobsen sa centreze.In acest moment, Copenhaga si Molde sunt pe primele locuri in grupa E. Molde conduce acasa pe Stuttgart. Steaua este pe locul 3.Min. 59: Gabi Matei este faultat si cade pe gazon. Se ridica pana la urma.Min. 57: Parvulescu pentru Nikolic… este prima ocazie a Stelei. Totusi atacantul muntenegrean a prelua destul de slab. De mult nu am mai vazut o actiune finalizata a Stelei, mai exact de la sutul lui Tanase din primele minute ale meciului. Totusi ritmul de joc este scazut, ceea ce afecteaza spectacolul din aceasta seara. Min. 55: Danezii au posesia in jumatatea noastra, deocamdata paseaza la nivelul fundasilor centrali.REPRIZA A DOUA STEAUA – COPENHAGAPAUZASteaua castiga un balon important pe final de prima repriza, insa Tanase trimite neinspirat in afara terenului. Poate cele 15 minute de pauza sa le foloseasca stelistilor. Reghe trebuie sa fi citit bine in jocul danezilor, pana acum nu a fost perfect. Steaua ar trebui sa aiba o noua asezare tactica.Ultimul minut al primei reprize. Steaua – Copenhaga 0-0. Multa crispare in jocul Stelei. In primele 35 de minute, Copenhaga a dat senzatia ca s-ar multumi cu un egal la Bucuresti. Min 43: Lovitura de la colt pentru Steaua. Adi Popa bate, este blocat si este din nou lovitura de colt. Bourceau bate, insa nicio sansa pentru Gardos sa ajunga la minge. Recuperea stelistii, Tanase suetaza, insa se opun danezii. Copenhaga se afla sub presiune! Steaua a pus presiune pe defensiva daneza pret de cateva minute, insa fara sa incerce finalizarea.Min. 40: Steaua ramane in terenul danezilor. Adi Popa centreaza, insa este blocata. Steaua ramane in forcing ofensiv. Niciuna dintre echipe nu reuseste sa strapunga defensiva celeilalte.Cu 10 minute inainte de pauza, Steaua – Copenhaga este in continuare 0-0. Steaua are un lot echilibrat si omogen, iar meritul ii apartine lui Reghe si preparatorului fizic al stelistilor.Min. 30: In prima jumatate de ora Steaua nu si-a creat cine stie ce ocazii, jocul este destul de inchis. Lovitura de colt executata de Bourceanu. Min. 27: Posesie pentru danezi, este fault la Prepelita. Delaney ia primul cartonas galben al acestei partide.Pentru Steaua urmeaza dubla cu cea mai slaba echipa a grupei E, Molde (Norvegia). Min. 24: Steaua incearca sa iasa din pressing-ul facut de danezi, de aici si inexactitatile repetate. Danezii stau ca niste feline in asteptarea prazii. Pressing facut de stelisti, insa timid si danezii redusesc sa degajeze spre centrul terenului.Min. 21: Fault si risca destul de mult Tanase, chiar si un cartonas galben. Arbtirul este insa impaciuitor si ii spune ca va fi avertizat la urmatorul fault. Publicul stelist incearca sa grabeasca inscrierea in poarta danezilor.Steaua este un pic tematoare, Copenhaga sta mai bine la capitolul posesie. Stelistii au avut multe pase prelungite si nefructificate.Sunt circa 60 de suporteri danezi, care ocupa cam jumatate de peluza. Steaua este departe de acel record de asistenta de la finala Europa League, cand au fost 52.000 de spectatori. Acum sunt undeva la 45.000.Min. 12: Este fluierat arbitrul de centru, care nu le-a permis jucatorilor sa intre pe teren. Spectatorii ii atrag atentia ca este si Prepelita pe marginea de joc.Min. 9: Prima actiune frumoasa a Stelei. Sutul lui Tanase, daca Bourceanu avea si ultima pasa, probabil am fi fost deja in avantaj. Min. 3: Lovitura de colt pentru Steaua dupa centrarea lui Adi Popa.Steaua vine dupa egalul de la Stuttgart, Copenhaga este lider al grupei E. A INCEPUT MECIUL.ECHIPE DE STARTSteaua: Tatarusanu – Gabi Matei, Gardos, Chiriches, Parvulescu – Bourceanu, Pintilii – Ad. Popa, Prepelita, Cr. Tanase – RochaRezerve: Stanca, Szukala, Filip, M. Costea, Nikolic, Rusescu, ChipciuFC Copenhaga: Wiland – Jacobsen, Stadsgaard, Sigurdsson, Bengtsson – Gislason, Kristensen, Claudemir, Delaney – Cornelius, JorgensenRezerve: Christensen, Ottesen, Grindheim, Vingaard, Remmer, Santin, Amankwaa. Ora 22.05: Steaua viseaza la primavara Europa League! Spectatorii se ridica in picioare la intrarea celor doua formatii. Probabil ca Steaua va avea un meci mai greu decat se asteapta, deoarece Copenhaga este o echipa buna si ambitioasa. STEAUA – COPENHAGA Stadionul National Arena este invadat de 53.000 de suporteri dornici sa vada singura echipa romaneasca prezenta in grupele Europa League. Dupa un parcurs bun in campionat, Steaua joaca in aceasta seara primul meci din grupa Europa League in fata propriilor suporteri.De precizat ca partida din aceasta seara dintre STEAUA si COPENHAGA va fi urmata de un meci extrem de important pentru fotbalul romanesc, Romania – Olanda, care se va jouca pe National Arena peste zece zile. Mijlocasul Cristian Tanase a declarat ca spera ca STEAUA sa faca un meci bun cu FC COPENHAGA, subliniind ca ste foarte important ca stelistii au un moral bun dupa partida de la Stuttgart. E un meci greu, tinand cont ca ei au castigat acasa, dar si noi avem un moral bun dupa partida de la Stuttgart. Din pacate am ratat ultimele meciuri din cupele europene din cauza unui cartonas rosu, apoi am fost accidentat. Imi doresc foarte mult sa revin cu un joc bun, sa castigam si sa mergem mai departe. Suntem foarte valorosi ca echipa si putem ajunge in fazele superioare. Dar trebuie sa o luam pas cu pas si nu e usor, pentru ca si celelalte echipe sunt foarte puternice. Presiunea din tribune ne ajuta, ne impinge de la spate. E normal sa se simta o anumita oboseala, deoarece jucam din trei in trei zile, dar asta ne e meseria .Antrenorul Stelei, Laurentiu Reghecamph, a declarat la conferinta de presa ca echipa sa isi doreste sa castige cele trei puncte in fata celor de la Copenhaga, subliniind ca este mandru ca pe stadionul National Arena se vor afla 50.000 de spectatori. In privinta jucatorilor care se vor afla pe teren, Reghe a spus ca dupa antrenamentul de joi va stabili cea mai buna formatie, in functie de cum se simt jucatorii.Echipe probabile:Steaua: Tatarusanu – Matei, Gardos, Chiriches, Parvulescu – Bourceanu, Pintilii – Adi Popa, Prepelita, Tanase – Rocha (4-2-3-1)FC Copenhaga: Christensen – Jacobsen, Stadsgaard, Sigurdsson, Bengtsson – Bolanos, Kristensen, Claudeir, Jorgensen – Cornelius, Santin (4-4-2). Arbitru: Luca Banti, ajutat de Riccardo di Fiore si Luca Maggiani (toti Italia). Clasament inainte de meciul STEAUA – COPENHAGA:1 FC Copenhaga 3 puncte (2-1)2 VfB Stuttgart, Steaua 1 (2-2)4 Molde 0 (1-2). Se disputa joi:Steaua – FC Copenhaga (22.05)Molde – VfB Stuttgart (22.05).Declaratii Reghecampf inainte de STEAUA – COPENHAGA: Cred ca am reusit rezultate bune la Steaua, am inceput sa jucam din ce in ce mai bine. Ne dorim sa castigam toate cele trei puncte si sa luam o optiune pentru calificarea in primavara europeana. Cel mai frumos lucru e sa joci pe un stadion arhiplin. Avem placerea de a juca pe un stadion frumos si eu ma mandresc ca Steaua poate sa adune 50.000 de spectatori in tribune. E foarte important sa castigam, deoarece cu patru puncte ai alte sanse. Stiu ca victoriile aduc victorii, dar pentru mine cel mai important e ca echipa joaca fotbal, ca toti jucatorii sunt sanatosi. Ne-am facut bine temele. Astept ca dupa antrenamentul de joi sa vad cum se simt jucatorii pentru a alinia cea mai buna formatie. Sper sa ne impunem cu ajutorul spectatorilor , a spus Reghecampf.Antrenorul stelist a urmarit echipa FC Copenhaga si a remarcat jocul pe benzile terenului facut de jucatorii danezi. Au o echipa foarte buna, experimentata pe plan international. Am urmarit primul lor meci din Europa League disputat acasa si stim ca au o echipa puternica. Meciul e foarte important pentru ambele echipe, iar daca vor castiga ei, vor lua o optiune majora pentru calificare. Danezii au cativa jucatori valorosi, cu un joc bun pe benzi. Le-am spus fotbalistilor mei ca trebuie sa fie atenti, nu trebuie sa-i desconsideram , a explicat Reghecampf.Ros-albastrii s-au antrenat miercuri dimineata in Ghencea.