STEAUA – DINAMO, rezultat 3-1: Steaua, la 9 puncte fata de locul 2!

Steaua – Dinamo, scor 3-1 in derbyul clasic al Romaniei, disputat duminica seara pe National Arena. Steaua are 13 puncte avans fata de Dinamo, de mult timp nu a mai fost o asemenea situatie intre cele doua echipe. A deschis scorul Alexe dupa un contraatac perfect al celor de la Dinamo, Steaua a egalat si totul a fost mai usor pentru ros-albastri, care s-au desprins la 2-1 dupa un penalty inscris de Rusescu. Szukala a majorat scorul la 3-1 pentru Steaua in ultimele minute. Stelistii sarbatoresc cu suporterii din peluza, dinamovistii pleaca tristi de pe National Arena. Steaua este la 9 puncte avans fata de locul 2. Marele derby al Romaniei Steaua – Dinamo a fost transmis in direct de canalul Digi Sport 1 si Live Text pe Mondo News. Vezi aici declaratii dupa meciul Steaua – DinamoStelistii au intrat inca de dimineata in atmosfera marelui derby cu Dinamo. Aproape o mie de stelisti au venit, duminica dimineata, la antrenamentele stelistilor din Ghencea. Fanii au facut repetitii pentru seara de pe National Arena si au repetat viitorul imn al Stelei, interpretat de cei de la Tapinarii.LIVE TEXT STEAUA – DINAMO 3-1 Min. 86: Gol Steaua! Este 3-1 pentru Steaua! A marcat Szukala.Min. 83: Gool Rusescu! Este 2-1 Steaua – Dinamo. Golurile lui Rusescu fac ca Steaua sa aiba 2-1. Vom vedea ce va fi acum. Raman indoielile cu privire la doua penaltyuri pe care Dinamo trebuia sa le primeasca. Min. 71: Alexe este inlocuit cu George Tucudean. Alexe marcat un gol in prima repriza in min. 38.Min. 62: E penalty pentru Steaua. Executa Rusescu. Sunt discutii intre jucatorii celor doua echipe, oprite insa de arbitru. Suteaza Rusescu si este GOOOL. Golgeterul Stelei restabileste egalitatea si declanseaza iadul in Arena Nationala.Min 59: Dinamo rezista fara probleme la atacul Stelei. Ofensiva Stelei se loveste de un adevarat baraj dinamovist. Steaua este in continuare condusa in marele derby de pe Arena Nationala, desi era marea favorita.A inceput repriza a doua.Au fost doua minute de prelungire, este pauza la Steaua – DinamoMin 38: Dinamo deschide scorul. Alexe marcheaza dupa ce doi stelisti au incercat sa impiedice atacul dinamovistilor. Este 1-0 pentru Dinamo. ramane de vazut de reactie va avea Steaua.Min. 35: Raul Rusescu rateaza o ocazie imensa. Min. 33: Cade Curtean, este repunere pentru Steaua. Initial dinamovistii au reclamat ca a fost hent.Min. 25: Latovlevici a sutat puternic, insa fara probleme pentru portarul dinamovist. Steaua domina in continuare.Min. 20: A zburat o petarda din zona suporterilor dinamovisti!Min. 10: Este echilibru insa persista impresia ca Steaua domina, desi nu si-a creat mari ocazii de gol. Steaua sta foarte mult in jumatatea adversa.Steaua incepe in atac meciul cu Dinamo.Start meci!Ora 21.25: Steaua – Dinamo este cel mai dezechilibrat derby din ultima perioada. Vom avea un meci de care pe care, in fata unui stadion de aproape 50.000 de oameni.Ora 21.00: Steaua – Dinamo va incepe in jumatate de ora. Cand cele doua au echipe au iesit la incalzire, a fost o explozie de bucurie pe National Arena din partea suporterilor.STEAUA – DINAMO Ora 20.00: A inceput razboiul! Incidente cu 3 ore inainte de derby! Stelistii i-au atacat pe dinamovisti. Dinamovistii si-au luat degeaba 4.000 de bilete in plus la peluza stelistilor, ei nu pot sta langa suporterii ros-albastri!STEAUA – DINAMO Ora 19.00: Cu doua ore inainte de derbyul marilor orgolii, au aparut si primele incidente. Un grup de suporteri de la Dinamo au scandat lozinci impotriva ros-albastrlor si au consumat alcool. Sunt grupuru izolate de suporteri care au aruncat cu sticle unii in altii. Peste 700 de jandarmi sunt gata sa intervina. Jandarmii sunt impartiti la toate intrarile din stadion, iar suporterii vor fi controlati la sange.De precizat ca sunt cateva mii de dinamovisti care si-au cumparat bilete in peluza stelistilor!!!!STEAUA – DINAMO Ora 18.00: La 35 de ani, Danciulescu poate fi numit omul-derby! Danciulescu este aproape de a atinge un nou record, dupa ce a devenit omul cu cele mai multe prezente in Liga I, 491, detronandu-l pe Costica Stefanescu dupa 24 de ani (490 de meciuri), acum e pe cale sa atinga 28 de ­derby-uri.Deocamdata nu se stie daca Danciulescu va intra sau nu pe teren.Atacantul va fi doar rezerva, el nu a jucat in ultimele 3 meciuri. Daca va fi folosit si va marca, Danciulescu va bifa inca un record: va fi fotbalistul cu cele mai multe gluri marcate intr-un derby.STEAUA – DINAMO, AVANCRONICASTEAUA se dueleaza cu Dinamo dupa ce a fost invinsa in Cupa Romaniei de Concordia Chiajna, in tim ce Dinamo joaca marele derby dupa ce s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, dupa ce a castigat cu in ultimul minut cu Pandurii. Steaua si Dinamo promit sa faca un spectacol de zile mari pe National Arena, atat pe teren, cat si in tribune. Ar putea fi record de audienta al unei echipe de club intr-un meci disputat pe stadionul national.STEAUA – DINAMO, COTESTEAUA porneste cu prima sansa in intalnirea cu Dinamo, cu o cota de 1,45 la victorie. DINAMO are cota 6 , un record pentru un astfel de derby. In aceaasta seara, STEAUA are sansa sa se distanteze clar in fruntea clasamentului dupa meciul cu DINAMO.STEAUA-DINAMO LIVE DE LA 21.30Mondo News va transmite in format Live Text partida Steaua – Dinamo, incepand cu ora 21.30. Steaua este lider detasat in Liga I, cu 32 de puncte dupa 13 etape, in timp ce Dinamo este abia pe locul 7, cu 22 de puncte. Steaua are ca obiectiv castigarea titlului de campioana, in timp ce rivala Dinamo spera sa prinda urmatoarele pozitii care sa-i permita un loc de Europa.STEAUA – DINAMO, GALERIE DE NOTA 10Galeriile echipelor Steaua si Dinamo au pregatit un spectacol uluitor, cum numai la astfel de meciuri se poate vedea. Suporterii Stelei au participat, duminica dimineata, la antrenamentul echipei, pentru a-si incuraja favoritii, potrivit gsp.ro. Ultrasii au venit inarmati cu tobe, fulare si steaguri.STEAUA – DINAMO LIVE, SECURITATE MAXIMAMasuri drastice de securitate in aceasta seara la meciul Steaua – Dinamo. Peste 700 de jandarmi din cadrul Jandarmeriei Capitalei vor asigura masurile de ordine publica si siguran 355;a suporterilor care vor fi prezenti la meciul dintre FC Steaua si FC Dinamo, programat duminica, pe Arena Nationala, in etapa a XIV-a a Ligii I.STEAUA – DINAMO, PRIMECei de la Dinamo vor avea o prima totala de 50 de mii de euro in aceasta seara, iar Steaua are 15 mii de euro, promisi pentru o serie de patru victorii consecutive. Pentru partida de duminica seara, cei doi antrenori nu acuza probleme majore de lot.Echipele probabile: Steaua: Tatarusanu – Georgievski, Szukala, Chiriches, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii – Chipciu, Rusescu, Tanase – Nikolici Dinamo: Balgradean – Nica, Grigore, Luchin, Pulhac – Matei, Munteanu, Boubacar – Curtean, Tucudean, Alexe.Steaua si Dinamo s-au intalnit pana acum de 150 de ori in meciuri oficiale. Dinamo are 54 de victorii, Steaua 51, iar 45 de meciuri s-au incheiat la egalitate. In Liga 1, Dinamo s-a impus de 45 de ori, Steaua de 36, iar de 45 de ori a fost remiza.