STEAUA – STUTTGART. 1-5. Steaua, facuta praf de masina de fotbal nemteasca!

Steaua a fost umilita de Stuttgart
cu scorul de 5-1 intr-un meci din grupa E a Europa League, care a fost transmis in format Live Text de Mondo News. Steaua va avea meciul crucial de la Copenhaga pentru a avea sanse in primavara europeana. Inainte de meci, tehnicianul Stelei, Laurentiu Reghecampf a declarat ca cel mai important este sa ca Steaua sa se califice.De foarte mult timp Steaua nu a mai fost supusa unui presing atat de puternic. Steaua a fost inceata si dezechilibrata in joc. Presiunea nemtilor a fost apasatoare inca din primele minute ale meciului disputat pe National Arena, cand Stuttgart a marcat trei goluri in 23 de minute. Jurnalistii niponi au venit intr-un numar impresionant la Bucuresti.LIVE TEXT STEAUA – VfB STUTTGART 1-5 (a doua repriza)Ocazie mare pentru Steaua in ultimul minut de joc. Mihai Costea a avut ocazia sa inscrie a doua oara. Steaua ramane cu 10 puncte, Stuttgart e pe locul 2 cu 8 puncte. Steaua are nevoie de un punct pentru a-si asigura calificarea.Min. 83: Gol Steaua! Costea marcheaza! Este important si golaverajul. Ar trebui sa mai marcam o data pentru a ne permite sa pierdem chiar si cu 1-0 la Copenhaga.Min. 78: Copenhaga conduce pe Molde cu 2-1. Rezultatul din Norvegia nu ne convine deloc!!!Este 1-1 Molde – Copenhaga. La acest scor, Steaua se califica in primavara europeana.Este o seara a paradoxurilor in Europa League. Steaua este calcata in picioare de masina de fotbal nemteasca. Speram ca Molde sa reziste cu cei de la Copenhaga, astfel ca Steaua sa fie sigura de caloficarea in primavara Europa League.Steaua ar putea suferi cea mai mare infrangere din Cupele Europene. Suporterii isi incurajeaza echipa sa marcheze macar un gol, golul de onoare!!!Min. 55: Gol Stuttgart. Okazaki marcheaza si este 5-0 pentru nemti. Steaua este umilita la Bucuresti!Min. 31: Este 4-0 pentru Stuttgart! Okazaki reuseste sa puncteze din centrarea lui Sakai. Steaua primeste lectie de fotbal de la nemti! A fost o executie de exceptie pentru Sakai. A fost o faza superba de fotbal autentic. Reghecampf va trebui sa schimbe ceva in asezare.Min. 26: Mihai Pintilii are cea mai mare ratare a Stelei. Un gol venit acum ar fi schimbat putin lucrurile.Vesti proaste de la Molde. Copenhaga are 1-0.Min. 23: Este gol, 3-0 pentru Stuttgart. A marcat Gotoku Sakai. Cam acelasi minut era si in acel meci dintre Stuttgart si Unirea Urziceni, cand ialomitenii aveau nevoie de un egal, insa VfB conducea cu 3-0 dupa 11 minute.Min. 18: GOL!!! Este 2-0 pentru VfB Stuttgart. A marcat Martin Harnik. Inca o faza fixa, dupa doar 10 minute. Lovitura libera batuta de Kuzmanovic si il invinge pe tatarusanu. Din nou nemtii reusesc sa aduca omul potrivit la locul potrivit.Min. 15: Trage Tanase, insa peste poarta. Este primul sut al Stelei la poarta nemtilor.Min. 13: Ocazie mare din nou pentru Stuttgart, putea sa faca 2-0. Steaua scapa prin urechile acului de acest gol care a fi cantarit foarte greu in aceasta lupta.Steaua nu a mai pierdut un meci din 27 august, cand a jucat cu Vaslui. Desi un adversar de alt calibru, asteptam goluri magice din partea Stelei!!! Se simte entuziasmul in jocul Stelei, insa deocamdata lipseste luciditatea. Steaua vine dupa 4 victorii in toate competitiile. In aceasta seara, Steaua are parte de cel mai dificil moment al sau.Min.5: Gol Stuttgart. Este 1-0 pentru Stuttgart, gol marcat de Serdar Tasci. Este acelasi minut blestemat, minutul 5, in care Stuttgart deschidea scorul si in tur. Din 7 metri a trimis sub bara si se concretizeaza si pe tabela. Insa Steaua are o forta de regenerare teribila, sa speram ca asa va fi si in aceasta seara.Min. 3: Aruncare de la margine pentru nemtii de la Stuttgart.Stadionul este aproape plin, cu siguranta este cea mai buna asistenta a Stelei pe Arena Nationala. A inceput meciul Steaua – Stuttgart. Ora 22.03: Magica Steaua scrie la una dintre peluze. Va fi un meci tare, Steaua insa este in cea mai buna forma. Stuttgart a venit la Bucuresti ca sa invinga, aceasta este sansa ei pentru a merge mai departe in Europa.Ora 21.00: Meciul Steaua – Stuttrat prelungeste programul la metro si RATB, informeaza cele doua institutii intr-un comunicat de presa.Jucatorii Stelei au efectuat, miercuri dimineata, antrenamentul oficial dinaintea partidei cu VfB Stuttgart, din etapa a cincea a UEFA Europa League. Acestia s-au pregatit in Ghencea, dupa care au intrat in cantonament, la Hotelul Parliament. In jurul pranzului, antrenorul Laurentiu Reghecampf si fundasul Vlad Chiriches au participat la conferinta de presa organizata la Arena Nationala. Reamintim ca Steaua a castigat in deplasarea de la Molde, scor 2-1 si si-a consolidat pozitia de lider in grupa E a UEFA Europa LEague, cu 10 puncte din 12 posibile.Pentru ros-albastri, care mai au nevoie de un punct pentru a fi calificati matematic in primavara europeana , au inscris, prin doua executii superbe, Alexandru Chipciu (minutul 21) si Iasmin Latovlevici (minutul 37), in timp ce pentru gazde a redus din handicap Chima, in minutul 56. In cealalta partida a grupei, VfB Stuttgart s-a impus pe terenul celor de la FC Copenhaga, scor 2-0 si se va deplasa, peste doua saptamani, la Bucuresti, pentru a intalni liderul Steaua.Clasamentul grupei E, dupa primele patru etape: 1. Steaua 10 puncte2. Stuttgart 5 puncte3. Copenhaga 4 puncte5. Molde 3 puncteMai jos puteti citi o parte dintre declaratiile facute de Reghecampf si Chiriches:
Laurentiu Reghecampf : Mai avem nevoie de un punct pentru a reusi ceea ce ne-am propus, calificarea in primavara UEFA Europa League, dar noi ne pregatim sa castigam cele trei puncte. E un moment bun, de care trebuie sa profitam. Faptul ca vom avea stadionul arhiplin, ca trecem printr-o perioada foarte buna, ne determina sa ne dorim mai mult. Cel mai important este sa ne castigam meciul si sa ne calificam.Vom intalni o echipa mult mai buna decat in tur, sunt aceeasi jucatori, dar probabil vor aparea doi-trei jucatori care nu au jucat la Stuttgart. Si ei trec printr-o perioada foarte buna, au reusit sa castige in deplasare la Borussia Monchengladbach. Trebuie sa incercam sa fructificam fiecare posibilitate pe care o vom avea, deci va fi un meci mult mai dificil decat in Germania.Acestea sunt conditiile pentru ambele echipe. Atat pentru noi, cat si pentru ei, terenul va fi o problema, dar, din cate am inteles eu, terenul arata mult mai bine, oamenii au facut eforturi sa avem parte de conditii bune de joc.Atat Szukala, cat si Popa s-au antrenat azi cu echipa si probabil ca maine ii veti vedea pe teren. Accidentarea lui Daniel este o pierdere imensa, deoarece acesta trecea printr-o perioada foarte buna, era integrat foarte bine in colectiv. Este un jucator de valoare, tanar, un caracter puternic si, cu siguranta, in retur il vom avea din nou pe teren.Chipciu s-a descurcat foarte bine ca fundas dreapta. A si reusit sa marcheze si nu cred ca vor fi probleme. Nu ma intereseaza ca Vlad Chiriches sa evolueze ca fundas dreapta. Pentru noi, el este un jucator foarte important, joaca foarte bine pe postul pe care e acum, iar la echipa nationala antrenorul a vrut sa vada cum se descurca si pe alta pozitie.Vlad Chiriches: La fiecare meci ma pregatesc sa ajut apararea sa nu primeasca gol, dar daca se intampla si sa marchez, e foarte bine. Nu ma pregatesc special pentru asta!Rezultatele celor de la Stuttgart arata ca traverseaza o perioada mult mai buna. Diferenta la un astfel de meci e facuta de atitudine si speram ca prin dorinta sa castigam. Suntem foarte fericiti si mandri ca avem aceste rezultate si reusim sa facem fericiti atatia suporteri. In Europa League intalnesti echipe mai valoroase fata de campionatul intern si avem o concentrare mai mare.Jucatorii inteligenti se adapteaza la orice sistem de joc. Eu ma simt bine in sistemul de joc pe care il stabileste antrenorul.Ar fi frumos sa sarbatorim o calificare alaturi de fani, dar nu cred ca se poate, pentru ca suntem in cantonament si ne asteapta un meci dificil cu FC Brasov.