Sarbatoare pe Stadionul National de Rugby Arcul de Triumf

6000 de spectatori au impins spre victorie echipa Romaniei in disputa impotriva Uruguayului. In urma victoriei de aseara, Romania a obtinut ultimul loc disponibil la Cupa Mondiala la rugby, care se va desfasura anul viitor in Noua Zeelanda.Romania a inceput hotarata sa-si adjudece victoria, astfel ca in minutul 14 echipa noastra conducea cu 14-0 prin eseurile reusite de Csaba Gall si un eseu de penalizare acordat de catre arbitrul Romain Rolland.Eseul lui Manta care a stability scorul pauzei de 21-0 a adus linistea necesara pentru a pregati a doua repriza.In repriza a doua, uruguayenii au fost mai activi, reusind sa inscrie doua eseuri dar eseurile lui Fercu si Lemnaru au stabilit rezultatul final, 39 – 12.Dupa fluierul de final sub ploaia de artificii si sampanie rugbystii romani impreuna cu admirabilii suporteri au sarbatorit aceasta a saptea calificare la o cupa mondiala.Foto: Mircea Mateescu/Mondo News