Spania – Italia 1-1 (0-0) in derby-ul zilei la Euro 2012

Spania si Italia au terminat la egalitate, scor 1-1, prima partida a grupei C a Campionatului European.A fost un rezultat just al unei partide in care ibericii au dominat din punt de vedere al posesiei balonului insa sansele de gol au fost distribuite in mod egal la cele doua porti.Dupa o prima repriza alba dominta de prudenta din partea ambelor selectionate, cele doua goluri au venit in a doua jumatate, mult mai spectaculoasa.Cei care au deschis scorul au fost italienii, Antonio Di Natale inscriind in minutul 61 in urma unei pase primite de la Andrea Pirlo.Doar trei minute a rezistat avantajul Italiei, mijlocasul Barcelonei, Cesc Fabregas punctand dupa o pasa a lui David Silva.Chiar si in urma acestui rezultat cele doua forte ale fotbalului european raman favorite la promovarea in urmatoarea faza a competitiei in fata selectionatelor Croatiei si Irlandei.