Spania este noua campioana mondiala la fotbal

Spania este regina lumii pentru prima oara in istorie. Echipa iberica a invins, duminica, Olanda in finala de pe Soccer City Stadium din Johannesburg cu scorul de 1-0, si castiga Cupa Mondiala din Africa de Sud. Infrangerea batava, survenita prin golul lui Andres Iniesta din minutul 117 al prelungirilor, este a treia din tot atatea participari in finalele Cupelor Mondiale.Ultimul si cel mai important meci al Cupei Mondiale din Africa de Sud a fost precedat de un moment in care presedintele FIFA, Joseph Blatter, si presedintele tarii-gazda, Jacob Zuma, i-au cunoscut pe jucatorii celor doua echipe. Odata inceputa partida, Spania a aratat un joc ofensiv si s-a apropiat repede de poarta lui Stekelenburg. Sergio Ramos si David Villa au ratat, insa, amandoi sanse mari in primele zece minute.Din acest moment, prudenta a parut sa devina cuvantul de ordine in cele doua tabere. Miza partidei si-a spus cuvantul, iar duelurile tari au dus la cinci cartonase galbene in prima repriza. Spectacolul a fost, insa, sacrificat, doar olandezul Robben ratand o sansa decenta pe finalul primei reprize.Repriza secunda a fost, poate neasteptat, mai deschisa decat prima. Cele doua echipe si-au asumat mai multe riscuri, iar Robben a ratat in minutul 63 cea mai mare ocazie a partidei. Jucatorul lui Bayern Munchen a scapat singur, pe contraatac, cu Iker Casillas, dar portarul a salvat cu un reflex incredibil. Spania putea inscrie si ea in minutul 69, dar Heitinga a respins peste bara sutul lui David Villa.Robben s-a mai vazut si in minutul 84 singur cu portarul Casillas, a evitat sa cada si sa obtina un cartonas rosu pentru spaniolul Puyol, iar goalkeeperul de la Real Madrid i-a furat mingea de la picioare. Astfel s-au incheiat primele 90 de minute, in care Spania a atacat mai mult, dar Olanda a ratat ocaziile cele mai clare.Prelungirile au inceput mai bine pentru Spania, dar Cesc Fabregas, scapat singur cu poarta, l-a facut erou pe Stekelenburg si i-a sutat in picior. A treia ocazie de singur cu portarul ratata de jucatorii celor doua echipe in acest meci. Spania a continuat sa atace, dar Iniesta a ratat si el o ocazie rarisima, in timp ce sutul lui Jesus Navas a refuzat sa intre in poarta.Olandezii au primit o lovitura grea in minutul 109, cand Heitinga l-a oprit pe Iniesta din drumul spre poarta si a primit al doilea cartonas galben, fiind trimis mai devreme la cabine. Spania a dat lovitura in minutul 117, cand Fabregas l-a gasit excelent pe Iniesta nemarcat, iar jucatorul Barcelonei l-a executat cu sange rece pe Stekelenburg in ciuda plonjonului lui Van der Vaart, aruncand in aer o tara intreaga.Olandezii au incercat o revenire miraculoasa in minutele de final, dar timpul s-a epuizat foarte repede. Spania castiga, astfel, primul sau titlu mondial din istorie, in timp ce Olanda rateaza trofeul pentru a treia oara din tot atatea incercari.Citeste stirea completa in paginile site-ului Antena3.ro