Steaua – Astra, 2-1: Ghencea, cu noroc pentru Steaua!

Partida Steaua – Astra s-a incheiat cu scorul de 2-1, fiind primul meci de la revenirea ros-albastrilor pe stadionul din Ghencea. Iata, Steaua profita de incalcelile liderilor si ajunge cu un pas mai aproape de primul loc. Echipa lui Ilie Stan a avut o victorie mai usoara decat ne-am fi asteptat, cu o prima repriza foarte buna. Steaua s-a impus cu 2-1, dupa ce scorul a fost deschis de cei de la Astra. Steaua a inceput cu mult trac, cu un stadion plin, insa golul lui Laionel i-a trezit pe jucatorii lui Ilie Stan. Au marcat pentru Steaua Rusescu (min 22) si Parvulescu (min. 34). Chiar daca a reusit sa controleze destul de bine partida, totusi a fost un final destul de incarcat. Victoria la primul meci dupa revenire apropie Steaua la 5 puncte de CFR Cluj.Per total, Steaua a controlat meciul cu Astra, cu exceptia primului sfert de ora. N-a mai fost stadionul atat de plin de la meciul cu Poli Timisoara din sezonul trecut.Steaua a revenit in Ghencea dupa zece luni, pe stadion aflandu-se circa 20.000 de suporteri, toti fericiti ca echipa lor favorita a revenit acasa . Steaua – Astra 2-1 (repriza a doua)LIVE TEXTSunt 3 minute de prelungire.Min. 88: Vlad Chiriches suteaza pe mijlocul portii. Este aplaudat de spectatori.Steaua incearca sa tina de avantaj si nu se grabeste pe final de meci.Iese Laionel, marcatorul primului gol din aceasta partida, intra Moraes.Min. 76: Lovitura de cap a lui Geraldo si bara. Este a doua bara a lui Geraldo in aceasta partida.Min. 75: Corner pentru Steaua. Cele doua linii s-au asezat ca la fotbal american, insa jucatorii Astrei resping fara probleme.Min. 73: Florin Costea invaluie, Costea suteaza spectaculos, insa scoate Silviu Lung.A scazut destul de mult jocul in ultimele minute.
Fanii Stelei cer si golul al treilea. Steaua arata calitate, cu jucatori tehnici, dispusi la efort. Au incercat poarta din mai multe pozitii.Min. 71: Iese Rusescu, intra Machado, care ar putea fi omul potrivit pentru centrarile Stelei.Min. 65: Centrarea lui Chipciu, insa respinge Laionel. Min. 63: Aruncare de la margine pentru Steaua. Dananae repune mingea in joc, insa este deviata de Gaman.Min. 61: Rusescu trimite pe centru la poarta lui Silviu Lung, insa scoate fara probleme acesta din urma.Se incalzesc Machado si Florin Costea. 2-1 este un rezultat destul de periculos, Steaua trebuie sa forteze desprinderea daca vrea sa aiba un final de meci linistit. Reactioneaza si suporterii Stelei cu scandari de incurajare. Organizatorii au anuntat un numar de 21.745 de spectatori pe stadion.Min. 56: Tanase centreaza, mingea trece pe langa poarta lui Silviu Lung.Pressing foarte bun facut de Steaua, ceea ce arata ca ros-albastrii au o conditie fizica foarte buna.Min. 52: Centrarea lui Chipciu foarte buna, minge prinsa insa de Silviu Lung.La acest scor, Astra nu pare capabila de mai mult in aceasta seara.Min. 48: Suteaza Tanase, insa este bara.Repriza a douaSteaua a dominat prima repriza, desi Tanase, Chipciu si Bicfalvi au ratat majorarea avantajului.Min. 34: Gool Steaua! Parvulescu trage de la distanta, mingea cade in coltul lung in plasa laterala. Comentatorii sportivi il catalogheaza drept cel mai frumos gol al etapei.Min. 22: Gol! 1-1 Steaua – Astra. Rusecu il invinge pe Silviu Lung si marcheaza. Este al treilea gol in trei partide, astfel ca prezenta sa este importanta pentru fiecare meci al Stelei. Rusescu l-a facut pe Piturca sa spuna ca nu stie ce joaca, dar il convoaca pentru ca da goluri.Min. 20: Tanase este faultat de Tigoianu.Astra are jucatori extrem de rapizi in atac. Laionel, Spadacio se misca foarte bine in careul stelist.Min. 15: Cartonas galben pentru Tiganasu.Min. 14: Trage Bicfalvi, insa respinge bine Silviu Lung.Min. 12: Gool Astra! Marcheaza Laionel din pasa lui Barboianu. Este 1-0 spre stupefactia tribunei din Ghencea. Iata ca se contureaza o etapa a surprizelor pana la capat, dupa ce Rapid si Dinamo au fost invinse.Min. 11: Chipciu ii trimite lui Tanase, care suteaza foarte bine, insa respinge Silviu Lung Jr.Saptamana viitoare urmeaza meciul cu FCM Targu Mures la mijlocul saptamanii.Min. 7: Parvulescu repune din margine, Tatu preia in interiorul careului ploiestean, centreaza insa mingea este respinsa.Min. 6: Chipciu executa un corner de pe partea stanga. Min. 5: Lovitura libera periculoasa executata de Rui Miguel.Ilie Stan le face semn jucatorilor sa avanseze catre jumatatea adversa, sfat nereceptionat insa de ros-albastrii.Min. 3: Parvulescu executa o prima lovitura de colt pentru Steaua. Minge deviata pentru Tanase, insa prinde Spadacio.Astra incepe meciul in posesia mingii.Rerenul arata foarte bine, probabil pentru ca nu s-a jucat niciun meci pe aceasta arena de foarte multa vreme.Start joc.Ora 20.33: Un an de exil, ce dor imi era de Ghencea, de casa mea , au afisat suporterii in bannerul de la peluza.Astra va incerca probabil un joc de contraatac. Se asteapta iesirea de la cabine a celor doua echipe. Steaua va trebui sa incerce sa atace, daca vrea sa castige meciul din aceasta seara.Ora 20.29: Atmosfera la echipa este total diferita de ultimul meci jucat aici, pe stadion sunt circa 20.000 de spectatori, iar Steaua este angajata in lupta pentru titlu. Rezultatele nefavorabile ale contracandidatelor la titlu a impins lumea sa vina la meci.Dupa ultimul meci al Stelei cu U. Cluj, Gigi Becali declara ca la partida cu Astra v fi ploaie de goluri.La meciul din aceasta seara, fanii vor putea sa vada un cuplu pe care foarte multa lume il viseaza: Chiriches-Gardos.Pot fi surprize?Astra si Dinamo sunt singurele echipe cu care Steaua nu are un palmares favorabil in Liga I. Ramane de vazut in ce masura Astra, cu un singur atacant, ii poate pune probleme Stelei. Insa este foarte cunoscut faptul ca echipele antrenate de Conseicao sunt foarte organziate.Echipe de start:STEAUA: Tatarusanu – Dananae, Chiriches, Geraldo, Parvulescu – Chipciu, Bicfalvi, Bourceanu, Cristi Tanase – Tatu, RusescuRezerve: Stanca, Iliev, Radut, M. Costea, Fl. Costea, Tibi Balan, MachadoASTRA: Lung – Barboianu, Gaman, Ricardo, Tiganasu – Mihalache, Seto, Spadacio, Ramalho – Rui Miguel, TigoianuRezerve: Grigore, Junior Moraes, Oprsal, Bogdan Patrascu, Florin Patrascu, Ologu, Rusu